Ekonomide Döviz Kuru-Döviz Piyasası Nasıl İşler ?

Ekonomide Döviz Kuru-Döviz Piyasası Nasıl İşler ?

Mal ve hizmet piyasalarında alım-satım işlemleri ve fiyatın belirlenerek hesaplanması döviz kurlarının oluşması ile gelişir. Piyasada alınıp satılan malın döviz kurlarında hesaplanmış bir fiyat birimi olarak değerlendirilme boyutu döviz kuru temsil eder. Bunlar yabancı ülkelerde uygulanan fiyatlar bilançosu anlamına gelmektedir. Ülkelerde arz ve talebin artması ve azalması bu piyasaya göre değişir.

Döviz kur kombiyo işlemlerinde,alım satım işlemlerinde ülke mevzuatlarına göre çalışır. İşte bu çalışma sistemine döviz kuru denilmektedir. Bu nedenle ülkelerde uygulanan döviz kuru rejimi olumlu etkiler yaratmaktadır.Kur rejiminin özelliği güçlü karakteristliği vurgulayarak öne çıkmaktadır. Piyasanın temelini oluşturan güçlü bir sistemdir. Bir diğer tabiri ile döviz kuru bir ana enstrüman olarak ifade edilmekte,kabul edilmektedir.

Çeşitli kavramlar ile ilişkilendirilen döviz kurularının diğer döviz kuruna bağlı çalışan kurlarını ele almamız gerekirse bu özellikleri 7 temel maddede ele almamız mümkün sayılabilmektedir. Bu nedenle piyasada döviz kuruna bağlı diğer kurların çalışma prensiplerinden söz etmek istiyoruz. İşte piyasada en iyi işletme sınıflandırılmasına tabi tutulan bir diğer bağlı kuruluşlar…

Döviz Kuruna Bağlı Çalışan Diğer Kurlar

Döviz kuru derken akla ilk gelen piyasa dengesinde yaşanan dalgalanmalar ve durağan haller ön planda tutulur.Ekonomi piyasasında değişkenliğini sürdüren dalgalanmalar döviz kurun en iyi şekilde tanımlamaya yeter.İşte 7 bağlı kur..

1- Dolaysız Kur : Yabancı paranın yerli para para karşılığında tespitini sağlayan kurdur. Bu kur piyasada en yaygın kullanılan kurlar arasında yer almaktadır.

2- Dolaylı Kur : Bu kur dolaylı kurun tam tersini ele alır. Yerli paranın yabancı para tespitini sağlar. Aynı zamanda bu kur sistemine piyasada dolaylı katasyon adı verilmektedir.

3- Çapraz Kur : Genelde buş işlemlerde ele alına ilk şey döviz kurlarının dolar cinsiden olup olmadığının sınıflandırılmasıdır. Ülke dolar cinsiden kendi aralarında kur oluşturduysa buan çapraz kur sistemi denir.

4- Efektif Kur : Bu kur kendi ülkesindeki paraların cinsini tespit der ve ortalama olarak ticaret ağırlıklı bir endeks ile çalışır.

5- Nominal Döviz Kuru :Ülkelerin ulusal paralarına belirlenen nispi fiyat birimidir. Örneğin piyasa sisteminde nominal kur 1 dolar ise bu 1.5 olarak eşitlenir.Herkes parasına göre döviz alır.

6- Reel Döviz Kuru : İki ülkenin mallarına uygulanan nispi fiyat birimidir. diğer adı ticaret hadleri olarak kabul görür.Kurun gerçek değerini en iyi şekilde yansıttığı çalışma sistemidir.

7- Denge Döviz Kuru :Devletin herhangi bir müdahalesi olmaksızın serbest kur rejmi ile çalışan sistemdir. Döviz kur ve çeşitli bağlı kurlarda piyasa ülke ve yabancı para değerlerine göre değişkenlik gösterir. Bu dalgalanmalar bazen artarken bazense olağan şekilde durağan bir halin içinde yer alır.

Döviz Piyasası Nedir ? Nasıl İşler ?

Ekonomik hayatın en büyük parçası olarak tanımlanan döviz piyasası mal ve hizmetlerin alım satım değerlerini inceler. Mal talep ve arzın gerçekleşmesi ile meydana gelen mal piyasası döviz piyasasının en değerli yapı taşıdır.Ülke ekonomisine katkısı oldukça büyüktür. Bu sebepten istinaden döviz kuru hesaplanmasında piyasalarda denge değişebilir. Bunu en ayrıntılı bir şekilde ifade etmemiz gerekirse,döviz piyasasının tanımını beş önemli başlık altında anlatabiliriz.İşte döviz piyasasının genel sistemi ve işlevini belirleyen en önemli özellikleri…

5 Maddede Döviz Kuru 

1. Madde : Döviz piyasalarında alıcı ve satıcı birbiri ile karşılaşmaz. Çünkü burada satıcılar işlemlerini banka ve mail işlemleri ile gerçekleştirirler. Gerçek kişiler bu işlemi bir aracı belirleyerek banka dış mali kuruluşları ile yaparlar. Alıcı ve satıcılar yüz yüze gelseler bile bir aracı kefil ile işlem yapmayı seçerler.Bu sağlam bir alışveriş sistemi olur.

2. Madde : Döviz piyasasının örgütlenmiş olarak ifade edilmesinin sebebi serbest piyasa kurallarının gerçekleşmesinden kaynaklanır. Menkul kıymetler piyasasında işlemler örgütsel bir kuruma dahil edilerek menkul kıymetler borsası adında yürütülme işlemi sağlanır. Bu da müşterinin banka ve bankadan yapacağı işlemlerde özgüveni destekleyerek daha radikal ,serbest bir piyasadan yararlanma hakkını kişiye sunar.

3. Madde : Döviz piyasaları evrenseldir. Bunun nedeni,döviz ticareti işini yürüten banka, broker yeni bir diğer adlandırılması ile gerçek kişiler,banka,mali kurum, müşteriler hangi ülke de yaşarlarsa yaşasın 24 saat içinde iletişime ve hizmete açık bankalardan yatırım,kar,kazanç ,ödeme,borsa, modern iletişim araçları görüntülü bilgisayar,banka hesap işlemleri,kurumsal ve bireysel işlemlerini gönül rahatlığı ile her yerden sağlayabileceklerdir. Bu da döviz piyasasının evrensel olduğunu ifade eder. Bu evrensellik ile ekonomik milli piyasada yaşanan her gelişmeden de haberdar olurlar.

4. Madde : Döviz piyasası hiç kapanmayan bir piyasa biçimidir. Bunun nedeni,Her ülkede saat farkı olmasına rağmen dünya çapında yer alan her 100 döviz yerinden biri mutlaka açıktır. Bu 7/24 işlem için hazır ve kolay kullanılabilir bir hizmet platformudur. Ülke piyasasının küresel piyasa haline dönüştüren döviz piyasası ekonominin gelişmesi için son derece faydalı bir sistemdir. Gelir düzeyinin artışı,arz ve talebin artışı,yatırım fonları yurtiçi ve yurtdışı ithalat ihracat,mal ve hizmetlerin alım ve satımı döviz piyasalarında hiç kapanmayan bir açık sistemdir. Parasal değerlerde piyasanın döviz kuru olarak tercih edilmesi ekonomide gelişim sürecini hızlandırmaya fayda sağlar.

5. Madde : Döviz piyasaları tam rekabet piyasasına yakın olan ideal piyasa kapsamındadır. Bunun nedeni ise,tek başına malın etiketleyecek güce sahip olmamasıdır. Malın daha homojen olması, alıcı ve satıcıların piyasaya daha serbest girme ve çıkmaları, piyasanın kurallar çerçevesinde ilerlemesi döviz kuru piyasalarını daha çalışkan,işlevsel ve değerli kılmaya yetiyor.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın