Devalüasyon Nedir? Ekonomiye Etkileri ve Nedenleri

devalüasyon nedir

Değerden düşme anlamını taşıyan devalüasyon, Ulusal paranın yabancı paralar karşısında değerinin yitirilmesi ve toparlanarak yeniden yükselmesi demektir. Kendi parasının paritesini düşüren ülke muhtemelen bu oranda karlıdır. Oran payı yükselmiştir. Bu değiştirme yöntemini devalüasyon sabit kur sistemin şeklinde çalışır. Yerli ve yabancı para üzerinde oynamalar yapılır. Değer aniden belirlenir ve bu Hükumet kararı ile gerçekleşir. Bu kararnameyle gerçekleşen devalüasyon resmi yerlerde olumlu sonuçlarla gerçekleşir. Bu işlem onlar için son derece önem taşımaktadır.

Devalüasyon kararname ile yapılan resmi bir iştir. Hükumetten gelen onayla gerçekleşerek belirlenir. Buna örnek vermek gerekirse, diyelim ki 1 ABD doları 1,8 iken bu eğer 2,1 oranına yükseltilirse bu paritede o an yükselir ve devalüasyon işlemi gerçekleşir. Bu işlemle beraber diğer paralarda da düşmeler gözlemlenir. Bunlar avro,sterlin, dolar gibi paralarda TL değerini düşürür. Burada arz ve talep oldukça önemlidir. Diyelim ki ,değişken kur sisteminde arz ve talebe yoğunluk artış gösteriyorsa devalüasyon gerçekleşmez. Döviz kurlarının hedef aldığı Amerikan Doları bazı devalüasyona gitmek isteyen ülkelere şans doğar ve doların kur fiyatında artışlar gözlemlenir. Kısacası TL’nin değeri 20-25 oranda artarsa devalüasyon yapılmış demektir. Peki bunun nedenleri nelerdir?

Devalüasyonun Nedenleri

Devalüasyonun dış ticaretin amacı, ihracatı artırmaktır. Bu nedenle ithalatı kısmak için enflasyon oluşur ve dış fiyat seviyesini,ödemeler dengesini, bu şekilde kapatmaya çalışır. Yerli para ve yabancı paralar ve ithal malların değerinin düşmesinde kullanılır.Bu düşmeler nedeni,ile arz ve talep azalır. ithal malların giderleri karşılanması ve artması için bu yönteme başvurulur. Bu şekilde ihraç gelirleri de artar ve açık bu şekilde kapanır. Hükumetlerin devalüasyona iten neden ise,enflasyonun oluşmasıdır. Döviz kuru sabit olması ile ithal mallar bu sayede ucuzlayarak ithalatın artması sağlanacaktır. Devalüasyon bu dengeyi sağlamak için çalışır.Fakat sermaye çıkışını yurt dışında azaltır.

Devalüasyonun Etkileri Nelerdir ?

-ithalata etkilerinde ise ülkenin döviz giderleri azalır.

-İhracata etkileri inde ise,İhraç edilen malların fiyatları yabancı paradan ucuzlaşlaştırak yurt dışı talebinde artışların oluşmasına olanak tanır.

-Devalüasyonun diğer etkileri ise maliyetler ve fiyatlar ,üretimde ihracat artar ithalat azalır. Bu da üretimin yükselmesine neden olur.

– Bütçe ve dış borçlara etkisi gümrük vergisi gelirinin artmasına neden olur. Yerli para cinsinin değeri artar. Olumlu tarafı dış borçlara yerli para gönderilir.

Resmi ve karaborsa döviz kurları ile yabancı sermaye girişi ve işçi dövizlerine olan etkisinde ise döviz kurlarında arış beklenir. Bu nedenle resmi piyasada insanlar dövizin artmasını beklediğinde döviz bozdurmaz. Yabancı dövizlerde ve iç ekonomide satın alma gücü epey düşer. Yatırım yapma isteği insanlarda azalır. Eğer ülkeye yabancı sermaye resmi kanalların dönmesi ile girerse işçi döviz miktarında artışlar gözlemlenir. Bu sayede dış dengede sağlanmış olur.

-Dış ticaret hadlerine ve dış ticaret ortaklarına etkisi ise artık ülke aynı miktarda döviz elde etmek için çaba sarf eder ve daha fazla mal satmak zorunda kalır.zincirleme devalüasyonlar artar. Küçük Ülkeler bu durumdan hemen yararlanarak , ihracatlarını arttırma şansını yakalarlar. Devalüasyonun büyük ülkelere fayda sağlandığı görülmemiştir.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın