James Watt Kimdir ? Buhar Makinesini Nasıl Keşfetti ?

James Watt Kimdir ? Buhar Makinesini Nasıl Keşfetti ?

James Watt, İskoçya’da dünya’ya geldi. Doğum tarihi : 19.01.1736’dır. Doğumundan bugüne 283 yıl geçti. Ölümünden bu yana 238 yılı devirdi. Çok eski bir mühendis,mucittir. Keşifleri ve icatları ile dünyaca tanınan ünlü bir filozoftur. James Watt’ın babası gemicilik ile uğraşırdı. Bu gemicilik ile çeşitli el yapımı eserler icat ederdi. Babasının tamire olan ilgisi oldukça büyüktü. En çok ilgi alanına Kronometre ve pusula tamirleri girerdi. Uzun yılar gemicilikte bu tamirler ile uğraşıyor ve kazancını el emekleri ile sağlıyordu.

Babasının yeteneği oğlu James Watt’da da bulunmaktaydı. O da babası gibi meraklı biriydi. İnceleyen,analiz eden keşifler çıkartan ve en ilginç icatlarla kafa yoran bir mühendisti. Babasından esinlendiği araçlar ile ufak tefek icatlar yaparak hünerini babası ile paylaşıyordu. Derken babası bu yeteneğinin dehasal keşiflere yol açacağını düşünerek Onu Londra’ya gönderme kararı aldı. Eğitimini orada tamamlamasını istiyor ancak bu eğitim sistemi dudak uçuklatan pahaya tabi tutulduğundan bunu karşılayamıyordu. James Wattbabasına daha fazla yüklenmemek için eğitim hayatını yarım bırakarak Londra’dan dönme kararı aldı. Ve babasının atölyesinde onunla çalışma kararı aldı. Babasınından öğreneceği çok şey vardı. Birlikte sağladıkları çalışmalar sayesinde Watt,el becerilerini hızla geliştirdi.

Artık profesyonel işler çıkartıyor kendi el becerilerine güveniyordu. Bunun üzerine kendi atölyesini açma kararı aldı. Fakat kalfalık belgesi olmadığı için bu imkanı sağlayamıyordu. Belgesinin eksik olması nedeni ile hayal ettiği atölyeyi kuramadı. Fakat onu bekleyen sürprizler vardı. O zamanlarda Glasgow Üniversitesinden bir teklif aldı. Bu teklifi sunan Fizikçi Joseph Black‘tı. James Watt’ın yeteneklerinden haberdar olan Joseph kendi atölyesinde birlikte çalışmasını istedi. Watt, hayallerinden vazgeçmek istemiyordu. Bu isteği geri çevirmeyerek Joseph ile çalışmaya başladı. Yarım bıraktığı eğitimi tamamlamasa da Bu başladığı üniversitede kendini daha fazla geliştirmek için derslere misafir öğrenci olarak katılıyor,dersleri dinleyerek her geçen gün yeni şeyler öğreniyordu.

Derslerde en çok ilgisini çeken konu ısı kavramı idi. Aklına çocukluğu geldi. Çocukken sobanın üzerinde kaynayan çaydanlığın buharlarını izlerdi. Bu hareketin nasıl sağlandığını merak ederdi. Derken o yıllar misafir öğrencilik sayesinde ısı ve hareketlilik sistemini ve buhar olayını net bir şekilde öğrendi. joseph ,James Watt’ın bu kadar azimli olmasına adeta hayran kalıyordu. James ısı kavramını anlamıştı. Isı verilen buzun uzun süre sıcaklığı koruyor daha sonra enerji depolayarak sıvı halini alıyordu. Watt ,bu sistemde maddelerin halini değiştiriyor Enerji ve deniz seviyesini ölçüyordu. derecelerin farkını çözüyor stabil değerleri izliyordu.

İngiliz Mühendis Thomas Newcon, 1712 yılında kendince bir hava makinesi geliştirmişti. Bu makinenin kullanım amacı kuyudan suyu daha rahat çıkartmaktı. Bunun için basınç gücünden yararlanıyordu. Pistonu itmek için kuvvete ihtiyacı bulunmaktaydı. Bu kuvvet ve basınç ile buharı bu şekilde elde ediyordu. 1767 bu icat iş görmez hale geldi. Bunu onarmak ve eski haline getirmek için bu tamirden anlayan birinin gelmesi gerekiyordu. Bunun üzerine bu konuda kendini üstün bir şekilde geliştiren James Watt özel istekle çağırıldı. Bir süre makineyi onardı. Onarılan makine sağlıklı bir şekilde çalışıyor,iş görüyordu. Fakat bir kaç gün sonra bu makine verimini yitirmeye başladı ve çalışması durdu.

Makine iyice bozulmuştu. Her çalıştırıldığında yoğun bir enerji harcıyor buhar zor oluşuyordu. Artık el attığı makinenin kimse tarafından çalışmıyor demesini sindiremiyordu. Bu konuşmaların gerçekleşmemesi için işine devam etti ve elinden gelen özeni göstererek uzun süre makine üzerinde detaylı bir şekilde yoğunlaştı. Joseph’ten daha önceden öğrendiği bilgiler ona ışık olmuş,özgüvenini daha fazla arttırmıştı.

Onarım için bir miktar kömür kullandı. Buharı kömürde ne kadar sağlandığını izledi. İzlediği yol doğruydu. Kömür yandıkça buharlaşıyor ısının gücünden etkileniyordu. O dönemler kömür altın değerindeydi. Herkes alamıyordu. Özel olarak buhar makineleri için kullanılıyordu. Kömürden sızan güçlü buharı fark ettikten sonra pistonu itecek gücün buhar olduğunu kanıtladı. Derken buharın gücü ile piston hareketlilik kazandı. O günden sonra dev icadı olan Buharlı makine çok değer gören bir icat oldu. Kömürün değeri daha fazla arttı.

James Watt yaptığı özel buharlı makinelerden 1164 adet üreterek ilk satışlarını hizmete sundu. Bu buluşu madencilikte de değer gördü. Maden ocaklarında maden ve su bu makine ile çıkartıldı. makine üzerinde sürekli yenilikler yaparak geliştirmeyi sürdürdü. 1781 yılında dev makinesi gelişim sürecini kusursuz bir şekilde tamamladı. Ayrıca tekerleğin dönmesi gibi ilginç icatları da ilk bulan James Watt oldu. Hayatını adadığı keşiflerden sonra çok yorgun ve hasta düşen James Watt,19 Ağustos 1819 yılında hayata gözlerini yumdu. Ölümünden 238 yıl geçti ama ölümsüzlüğünü hep korudu. Yıl 2019…

 

 

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın