Cildi Yenileyen Özel Besinler

Cildi Yenileyen Özel Besinler

İç sağlığımızı ne kadar düşünüyorsak dış güzelliğimizi de bir o kadar düşünmemizde fayda bulunmaktadır. Cildin giysisi güzelliktir. Eğer cilde şık sunumu sağlayamaz isek kötü bir görsellik taşıyacak manzara çirkin bir rengi alacaktır. Cildin bebek gibi yumuşaksı ve pürüzsüz olmasını sağlayan bazı özel besinler vardır. Bu besinler sayesinde cilt nefes alıyor her gün binlerce hücreyi yeniden yenileyerek ve kan akışını düzenleyerek estetik bir görüntü kazanmasına olanak tanıyor.

Cildi besinler nasıl ki besliyor ve güzelleştiriyor ise bazı zararlı besinlerde de cildin derisine zarar verdiğini unutmayınız. Örneğin, asitli ve aşırı yağlı gıdaların fazlası ile tüketilmesi akne ve sivilcelerin hızlı bir şekilde yüzde ve vücut derimizde çıkması beklenebilir. Özellikle severek yediğimiz çekirdek cildin sivilce oluşumunu hızlandırır ve yağlanmasına neden olur.

Cildin ne çok kuru ne de çok yağlı bir yapıda olmaması gerekir. Cilt aynı zamanda yağ ve nem dengesini eşitleyebilmelidir. Peki, cilt sağlığını korumak  için hangi besinlerin gücünden yararlanmamız gerekir? bu konu hakkında bilgilenelim. Bakalım bunlar neler ?

Cilde Hayat Kazandıran 11 Muhteşem Besin

– Balık yeme alışkanlığını edinen kişiler öylesine şanslıdırlar ki bir yandan hafızalarını tazelerken diğer yandan ciltlerinin bebeksi bir güzelliği elde etmesine olanak tanıyor. Balıkta bulunan omega-3 yağ asitleri zengin elementler barındırır. Bu nedenle cilt sağlığını koruma altına alır. Cilt balıktan aldığı güç ile dirilik kazanır. Böylece daha genç ve güzel bir görünüme sahip olmuş olursunuz.

– Avokado popülerliğini her zaman en üst seviyede taşımaya devam ediyor. Çünkü içeriğinde bulunan zengin vitaminler meyvenin tropikal özelliğini arttırıyor. Ayrıca omega-3 yağ asidi barındırdığı için cilt doğal olarak yenileniyor.

– Kırmızı Renkli Meyveler : Özellikle kırmızı elma,kiraz, çilek kırmızı üzüm, mürdüm eriği gibi lif içeriği zengin meyveler cilt ile adeta dosttur. Cildin güzel ve parlak olmasına yardımcı olur. Gençlik iksiri için çok tercih edilen zengin meyveler arasında yerini almaktadır.

– Çikolata : Kan akışını harekete geçiren cilt için gençlik mucizesi olan çikolatanın cilt üzerindeki,yeri oldukça büyüktür.

– Yeşil Çay : Antioksidan içeren ,akneyi doğal olarak tedavi eden enzimlere sahiptir. Cildi inanılmaz güzelleştirir.

-Nar : İster nar ister nar suyu nasıl dilerseniz öyle tüketin her türlü faydasını görecek, özellikle cildinizin yenilendiğini fark edeceksiniz. Nar kan akışını ve damar sağlığını korur,cilde güzellik katar,yeniler.

-Ispanak : İçeriğinde bulunan Alpha-lipoic asit sayesinde güçlü antioksidan barındırır. Cildin hücrelerini yeniler,canlandırır.

– Domates : Cildi besleyen antioksidanlar barındırır. Likopenin ilk kaynaklarından biridir. Yüksek miktarda antioksidan içerir. Cilt sağlığını tehdit eden maddelere karşı koruyucudur.

– Ceviz : Omega -3 yağ asidi yoğun miktarda bulunduğundan cilt hücrelerini canlandırarak hayat kazandırır.

– Yumurta: B12 İçeren zengin elementlere sahiptir. Cildi doğal olarak güçlendirir ,güzelleştirir. Çinkodan daha güçlü elementlere sahiptir.

– Ananas : Cildin kurumasını engeller yağ ve nem dengesini eşitler. Ananas,bromelin içerdiğinden cildi hastalıklara karşı korur. Kırışıklıkları önler ve cildin genç kalmasını sağlar. Ananas yiyerek daha genç görünebilirsiniz. Sağlıklı günler dileği ile.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın