Sinirli İnsanlar Nasıl Beslenmelidir ?

İnsanın ruh hali değişkendir. Hiç ummadığı bir zamanda öfkesine yenilebilir ve kızgınlığının çok rahat karşı tarafa sunabilir. Bu kızgınlık anında kırıcı olduğunun farkına varamaz. Zaten sinir anında sergilenen davranışlar sağlıklı değildir. Bu nedenle bunun neden yaptığını ve  neden bu şekilde davrandığının sorgularken bu sorulara verilebilecek cevap azdır. Çünkü, sinir anlıktır. Öfkenin ayarı kaçtığında kişiye zarar verebilir. Sadece kişiye değil, kişinin çevresindekiler de bundan olumsuz etkilenir. Bütün bunları aşabilmek için, sakin olmayı öğrenmek ve sakin olmanın yollarını doğru bir şekilde aramak gerekir. Böylece yapılan hatalar en aza iner.

Huzursuzluk ile baş etmek her ne kadar zor olsa da bazı beslenme türleri sinirin boyutunu azaltarak kişinin yanlışa düşmesini engeller. Peki,hangi besinler öfke zamanında tüketildiğinde sinirler yatışır? işte sinirli insanların bu sorununu çözmesine yardımcı olacak besinler ve öneriler…

 

Sinirli Kişiler Nasıl Bir Beslenme Tablosu Hazırlamalıdır ?

Doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanan kişilerde sinir az olur. Sağlıksız ,yanlış ve düzensiz bir uyku ve beslenme sonrası kişinin vücudu farklı algıların içine girer ve bu zayıf algı ile kontrolsüz davranışların içinde yer alır. Çok iştahlı kişiler her şeyden sürekli yeme ihtiyacı duyar. Bu hem istenmeyen kiloların oluşmasına hem de dengenin bozulmasına sebebiyet verir.

Sağlıklı bir insan 4 ve 5 saat aralıklarla beslenmelidir. Vücuda ne kadar az yüklenilirse vücut istenmeyen besinlerle savaşmak zorunda kalmaz. Hücreler daha akışkan ve canlı olur. Kan düzeni ve şeker düzeni vücutta doğru dengede sağlanır. Böylece metabolizma görevini daha sağlıklı bir süreçte tamamlayarak kişinin daha sağlıklı düşünmesine aracı olur. Bu yüzden beslenme saatlerine mutlaka 4 ve ya 5 saat ara koymak doğru bir mantıktır.

Beynin verdiği sinyaller buna zamanla alışacak ve kişi dengeli beslenme alışkanlığı edinecektir. Özellikle kan şekerinin düzeni çok önemlidir. Bu düzen sağlanmadığı sürece sinirlilik hali,ruh halinde çökmeler ve aşırı huzursuz sendromlar gün içinde gelişebilir.
Besinleri sınıflandırırken rafine karbonhidratları sınıflandırmanız önemlidir. Mesela vücut için zararlı olan gaz içerikli asitli içecek ve yiyeceklerden mümkün oldukça uzak durmakta fayda vardır.

Glikoz şekeri içeren içeceklerden ve yapay maddelerden uzak durmak sinirlerin gerilmesini önler. Kan şekerinin stabil tutulmasını sağlamak için pirinç,simit nişasta ve hamur işlerinin az tüketilmesi tavsiye edilir. Sindirimi bozmayan sıvı yumuşak besinler sağlık açısında idealdir. Çorbalar bunun başında gelir.

Çözünebilir lif oranı zengin besinlerin tercih edilmesi sindirim için önemlidir. Bu nedenle meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek sinirlere iyi gelir. Kerevizin sinirlere çok iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Aynı şekilde pancar ve brokoli çok sağlıklı besinler listesinde yerini korumaktadır.

Sinirli kişilerin omega 3 yağ asidi eksik olursa,agresif ve huzursuz sendromlar şiddetle devam edecektir. Bu eksikliği gidermek için başta ceviz, sonra badem ve balık yemeyi alışkanlık edinmelisiniz. Özellikle balık haftada 2 kere tüketilmesi önerilir. Yağda kızartılmış değil,fırında ızgara yöntemi ile pişmiş şeklini seçmelisiniz. Sabahları mutlaka 1 adet haşlanmış yumurta,bir kibrit kutusu kadar peynir ve yarım yağlı süt içilmelidir.

Akşam yemeklerinden sonra portakal suyu tercih edilmelidir. Sinirli kişilerin çayı ve kahveyi tüketmemeleri önerilir. Sağlıklı günler dileği ile.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın