Bisikletin İcadı

Hem sportif hem de eğlenceli bir makine olarak tabir edilen bisikletin yaşamsal faktörde payı ve önemi oldukça büyüktür. Çin Ülkesinde ilk bisiklet 12. yüzyıl sıralarında çok ilkel bir şekilde görülerek Fransız Sirvac tarafından sağ ve sol ayakları aynı anda iten bir güç kullanılarak ilerleyen ilk bisiklet yapılmıştır. 1791 yılında Celerifere adına sahip olan bu alet kullanılmış Karl Von Darlis tarafından ise bisiklet üzerinde geliştirmeler sağlanmıştır. Ayrıca bisiklette Darlis tarafından geliştirmeler yapılmıştır. Daha sonra bu bisiklete yine aynı kişi tarafından gidon eklenmiştir.

İlk bisiklet tahtadan yapılarak icat edildi. Tahtadan yapılan bu bisiklet 1816 yılına yani çok eski bir zamana dayanır. Aradan 2 sene geçtikten sonra 1818 yıllarında bisiklet üzerinde geliştirmeler sürdürüldü. İlk metal aletler bisiklet üzerinde denendi. Eskiden tahtadan sağlanan bisiklet artık metal olarak kullanılmaya başlandı. Bu sayede bisiklet daha şık bir sunum kazandı. Bisikletin estetik görünümünü sağlayan Leonarda Da Vinci‘dir. Kendine özel geliştirdiği çizimler sayesinde bisiklet zengin bir görüntüye sahip oldu. İlk pedallı bisikletinicadını bulan ise Körkpetrik Mec Milin‘dir. Bu bisiklet,1839-1840 yıllarında oldukça rağbet gören hala Londra Bilim Müzesinde saklanarak sergilenmeye devam ediyor. Bu sergiye akın eden ziyaretçilerin sayısı bilinmiyor.

Pedallı bisiklet üretimi gerçekleştikten sonra, Fransızlar pedallı bisikleti kullanarak Fransa sokaklarında bisiklet heyecanının derinden yaşamışlardır. 1870 yılından sonra ise yeni bisikletlerin üretimi hızla yayılmıştır. Hatta yeni ve modern olan bu bisikletlere Bicyole denilmektedir. Bu model ortalama olarak 1.5 metre arasında bir çapa sahiptir. Bisikletlerde ilk seri üretim ilk Fransızlar tarafından yapılarak, büyük bir firma bisiklet üzerine kurulmuştur. Senede ortalama 140 bisiklet üretiliyor her sene bu sayıda yüksek oranlarda arış sağlanıyordu.

1800-1871 yılında aşırı ilgi çeken bisiklet üretimi Savunma Bakanlığının desteği ile Almanya’da savaşlarda kullanılma kararı aldı. Bisikletin ilk lastiğini bulan Trufaut, önce içi boş lastiği bularak içine kauçuk yerleştirmiş daha sonra boş 2 lastiğe denge sağlayarak portatif hali almasını sağlamıştır. İrlanda’da hala plastik bisikletler kullanılmaya devam ediyor.

Piyasada inanılmaz değer gören ve Ülke ekonomisine büyük faydalar sağlayan bisikletin kullanımı her geçen gün artmaya üretilerek satılmaya,yeni model ve markalar geliştirilmeye deva etmektedir.

Bisiklet günden güne değer kazanırken desteğini hiç esirgemeyen Ülkeler ; Fransa, Belçika, İngiltere, İtalya ve İspanya olmuştur. Bisiklet bu Ülkelerden aldığı destek sayesinde daha hızlı geliştirildi ve hemen hemen her ülkede çok kullanılan spor aleti oldu. Bisikletin vücut sağlığına kattığı değerler tartışılamaz.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın