Triger Seti Değişimi ve Maliyeti

TRİGER SETİ

Triger kayışının asıl görevi, motorun zamanlamasını ayarlamaktır. Maliyeti aracın modeline ve markasına göre değişim gösterir. Bu nedenle buna kesin bir maliyet göstermek mümkün değildir. Bu her araçta farklıdır. Örneğin, bazı araçlarda kayış olarak bazılarında ise zincir olarak bulunmaktadır. Kayışlı araçlarda triger kayışının süresini eğer tam olarak bilmiyor isek, motorun ön kapağını açmanız gerekir. Daha sonra açılan motor kapağında elle ve gözle inceleme yapılır ve kayıştaki herhangi bir hasar veya çatlaklık,kopma, olup olmadığı kontrol edilir.

Triger kayışı yerine zincir kullanılan araçlarda,zincir Trigerden daha uzun bir ömre sahiptir. Bu nedenle zincirli olan araçlar, 120.000 KM’ye kadar gidebilir. Aldığınız 2. El araçta Triger zincir değişimini bilmeyebilir,süresi hakkında tam bilgiye sahip olmayabilirsiniz. Triger zincirinin gergisi zamanla özelliğini kaybeder, zincirde gevşeme olur.Bu gevşeme sonrası zincir sesi hemen duyulur. Motor sesini dinlediğinizde ses anlaşılır bir şekilde kulağa gelir. Bu sesin duyumundan hemen sonra, aracın triger bakımının yapılması gerektiğiniz anlamanız münkündür. Bu bir tür sinyaldir.

Triger seti, her zaman aracın üzerinden çıkan orjinal parçayla değişmesi gerekir. Özellikle araç markası ile aynı olması çok önemlidir. Bu tür önemli parçalarda yan sanayi parçalar kesinlikle tavsiye edilmez. Maliyeti ortalama olarak her yerde aynı eşdeğerdedir. Fakat bazı araç modellerinde bu fiyat artabilmektedir. Bu maliyeti düşürmek için yapacağınız tek şey, araca sağlanan işçiliktir. İşçiliğin kalitesi aracın ömrünü uzatır. Bu maliyeti düşürme yöntemini şu şekilde geliştirebilirsiniz. Bunlar ;Tercih ettiğiniz servis, yetkili servis ise bunun yerine özel servisten yararlanmanız önerilir. Ya da sanayi de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

TRİGER SETİ

Bu servislerde her zaman en garantisi yetkili servistir. Her ne kadar maliyet olarak % 40-50 arası fiyat farkı olsa da vereceğiniz ücret boşa gitmemiş olur. Bu sayede bu ücreti gözden çıkartarak aracınızı yetkili serviste garanti altına alırsınız. Böylece Triger bakımında hiç bir problemle karşı karşıya gelmezsiniz. Sadece kayış olanlarda 60.000 KM’de değişimi yapılır. Eğer Km ‘yi 5-6 sene içinde doldurmamış iseniz, Trigerin kontrolü ve bakımı tekrar gözden geçirilmeli ve kontrol sağlanmalıdır.

Değişim maliyeti marka ve modele göre değişir. Fakat maliyetinin değil ömrünün uzun olmasını istiyorsanız yetkili servis ile aracınızı garantiye alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın