Antifirizin Görevi Nedir ?

Antifirizin bir diğer adı,motor soğutma sıvısı olarak tanımlanır. Antifirizin en önemli özelliği,-30 derecede donmamasıdır. Kış aylarında aracımızı gönül rahatlığı ile çalıştırabilmemiz için, motor soğutma sıvısının %70 oranında antifiriz olması gerekir. Antifiriz her araçta farklı renklerde bulunur. Aracımızda hangi renk antifiriz kullanıyor isek, aynı renk antifirizi aracımızda bulundurmalı ve eksilme olduğunda yedek su deposunda bulunan maxsimum çizgisine kadar antifiriz eklemeliyiz.

Sıfır bir araç aldığımızda yedek su deposunun tamamının antifiriz dolu olduğunu görmemiz mümkündür. Bu nedenle yedek su deposu yıllarca temiz kalarak antifirizin rengini kaybetmeme özelliğini alır. Bu sayede motor daha sağlıklı çalışarak uzun ömürlü olur. İkinci el araç aldığımızda ise, temizliğine mutlaka dikkat etmemiz gerekir. Yedek su deposunun temiz olması çok önemlidir. Eğer yeterli temizlik sağlanmaz ise su depolarının içinde paslanmalar ile karşılaşırız. Yedek su deposunda oluşan paslanmanın nedeni, antifiriz olmamasından ya da antifiriz yerine tamamına su konulmuş olmasından kaynaklanır. Yedek su deposu,paslanmış olan aracın radyatör ve kalorifer peteği gibi parçalarında tıkanmalar meydana gelir. Kaloriferde bu nedenden dolayı ısınma problemi yaşanır.

Aracımızı Triger bakımı devirdaim değişimi veya herhangi bir hortum değişimi gibi bakımları yapıldığında motor soğutma sıvısı boşaltılır. Bakım sonrasında ise, antifiriz seviyesinin en az %70 olmasına dikkat etmemiz gerekir. Aksi takdirde motor soğutma sıvısında paslanmalar oluşur.Antifirizin bir diğer özelliği ise 130 derece kadar kaynama yapmasıdır. Antifiriz yaz ve Kış aylarında her zaman kullanılabilir. Bunun araca herhangi bir zararı bulunmaz. Aksine motor daha uzun ömürlü ve sağlıklı olur. Özellikle paslanma olaylarına karşı yapılacak önlem, motor suyunu her zaman temiz tutmak ve su ilavesi yapılmamalıdır. Bunun için sadece antifiriz kullanmanız yeterli olacaktır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın