Ellerim Aşırı Terliyor Ne Yapmalıyım ?

Hiç bir hayati tehlikesi olmayan terlemenin vücudun her yerinde gözlemlenmesi normal bir durumdur. Ter bezleri fazla çalışıyor olabilir. Bu durum hem psikolojik hem de genetik faktörlere dayalı meydana gelir. Genelde en çok bayanların dert ettiği el ve koltuk altım inanılmaz terliyor demesi, insanda bir şüphe uyandırıyor. Her ne kadar terlemek risk oluşturmasa da yaşadığımız sosyal çevrede utanma olgusudur. Terin kokması, özelliklerde ellerde ve koltuk altlarında sık sık meydana gelen terlemeler gün içinde enerjimizi emer ve psikolojimizi derinden sarsar.

Biri ile tokalaştığınız da ellerinizin ıslak olması ve o kişiye denk gelmesi son derece rahatsızlık verici bir tablodur. Sık sık yanınızda peçete bulundurma ihtiyacınız oluşur. Sürekli terleme korkusu başkaları ile yakın temas etmeme ve bir tık uzak durma, mesafe koyma sizi hayatınızdan usandırır. Özellikle tokalaşmak el terlemesinde en nefret ettiğiniz bir sağlık problemidir. Bunu aşmak ve sosyal yaşantınızda kendinize daha özgüvenli yaklaşmanın yollarını arzuluyorsanız önce terlemenin sebep olduğu etkileri azaltalım ve ne yapmanız hakkında tüyoları sizler ile paylaşalım.

El terlemesi genelde avucun içinde gerçekleşir. Sanki eliniz ıslakmış gibi sürekli kurutma yollarının içinde yer alırsınız. Kurutmanıza rağmen bir süre sonra aynı pozisyonla karşılaşmak oldukça sinir bozucu bir durumdur. Vücudun her yeri farklı bölgelerde terleme üretebilir. Bunlar; koltuk altı, ense arkası ,saçın ön kısımları,kulak arkası ,ayaklar,sık yaşanan problemler arasındadır.

El terlemesi çoğu kişide oluşmaz. Her kişinin bünyesi farklıdır. Kiminin elleri aşırı terlerken kiminin koltuk altı çok fazla terler. Sanki üzerine su dökülmüş gibi koyu bir ıslaklık oluşur. Giydiği kıyafette hemen fark edilir. Özellikle açık ve kırmızı , mor ve siyah renklerde ter hemen kendini uzaktan bile olsa belli eder. Ben buradayım edasının içine girer. Hiç hoş olmayan bu durumu kabullenme ve bununla baş etmek bizi yorar. Sürekli kıyafet değiştirmek zorunda kalırız. Fakat el terlemesi, koltuk altı terlemesine nazaran daha az görülen ama tam tersi temas ve tokalaşma esnasında daha çok kendini belli eden rahatsızlık verici bir durumdur.

El terlemesi uyku esnasında yaşanmaz. Çocukluk evresinden başlar ve yaşlılık zamanına kadar devam eder. Eğer genetik ise ömür boyu bununla yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Genelde el terlemesinin azalma döngüsünün yaş ortalaması erkeklerde 40 bayanlarda ise 38’dir. Erkeklerde sık yaşanan bir durumdur. Ama dünya çapında yapılan araştırmalara göre, gerek erkek gerek kadının her 100 bireyden 5 tanesinde bu sorun meydana gelebilmektedir. Bu aşırı terleme belirtisidir. Normal el terlemesi sıcak aylarda herkesin başına gelebilir bu da geçici bir durumdur.

Özellikle erkekler çok heyecan yaptıklarında hemen elleri terler. Aynı şekilde heyecan, aşırıduygu yoğunluğu hatta korku ve panik kadın ve erkekte eşit şekilde bu belirtilerin yaşanmasını ortaya çıkartabilir. El terlemesi bu durumlarda artış gösterebilir. Bu nedenle fazla heyecan ve stresten mümkün oldukça uzak durmalı yazın ise çok sıcaklarda ellerinizi mutlaka nemlendirmelisiniz. Genelde terleme çok fazla ise uzman hekimlerin deyişine göre hormonlarda bir bozukluk buna sebebiyet veriyordur. Ya da diyabet ve şeker hastalığınız varsa bu terlemeler vücut içinde sık sık tekrar edebilir.

EL TERLEMESİ NEDEN OLUYOR ?

  • El terlemesinin hormon bozukluğu ile alakası yoktur. Bu ter bezlerinin çok hızlı çalışması ve büyümesi sonucu oluşur.
  • El temizliğinize özen gösterin ve elinize nemlendirici kremleri güneşe çıkmadan önce iyice masaj yöntemi ile sürünüz.
  • Yanınızda havlu peçete bulundurunuz.
  • Genetik bir problem ise bu sizinle ömür boyu kalıcılığını koruyacaktır. Bunun için üzülmeyin bunu azaltmak için sabun,losyon ve kremlerinizi düzenli kullanınız.
  • Bu sorunu aşmak ve bundan tamamen kurtulmak istiyorsanız son çözüm, Klipsli ETS ameliyatı olmaktır. Bunun dahiliyeden başvuru yaparak sizi doğru helime yönlendirmesini talep ediniz. Ameliyat işlemleri için gerekli bilgileri doktorunuz size verecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*