İcatlardaki Gizemli Sır ”Filozoflar” İşte 23 Önemli Bilgin

icatlardaki gizemli sırlar..

Çok eski zamanlarda Orta Çağın başlarında Bilim adamları çevrelerinde olup biten her şeyi gözlemliyor ve merak duygularını irdeleyerek akıl almaz icatlar ortaya çıkartıyorlardı.İnsanlar çok eski zamanlarda bilimsel icatlar çıkartarak bilime sistematik bir şekilde yaklaşırlardı. Bu nedenle ilk icat bilimdir. Bilimin bulunması ile beraber değişik kültürden insanlar kendi bilgi ve yetenekleri ile bilime katkı sağlamış ve cehverlerini icatlar ile ortaya sermiştir. Böylece Türk ve İslam bilgileri ile Orta Çağ‘da gelişim süreci başlamıştır.

İnsanlar hayatı daha yaşanır hale getirmiş buluşları ile tüm dünyada ki insanlara yaşamsal rahatlıklar sağlamışlardır. Onların katkısı olmazsa idi bugünümüzde ki teknoloji son hızla gelişmezdi. Peki icatlardaki gizemli sırlar neler .?

Çok eskiden kendi hünerleri ile Türk ve İslam bilginlerinin bilime ve yaşama olan katkıları nelerdir ? Hep birlikte öğrenelim,bilgilenelim. İşte o bilginler ve muhteşem buluşları…

Bilime Katkısı Olan 23 Filozof 

 1.  Akşemseddin :  1389 yılında doğan,1459 yılında ölen Akşemseddin mikrobu bulan ilk bilgindir. Çeşitli deneyler ve incelemeler sonrası mikroplar üzerinde ilk keşfini yaptı.
 2.  Ali Bin Abbas : Ölüm tarihi 994’tür. İlk kanser ameliyatını yapan Kılcal damarlar sistemini ilk kez ortaya seren bilim adamıdır.
 3.  Ali Bin İsa : 11. yüzyıl bilim adamı olan Göz hastalıkları hakkında ilk  göz hastalıkları eserini yazan bilim adamıdır.
 4. Ammar : 11. yüzyıl bilim adamı olan ilk katarat ameliyatını yapan önemli bir bilgindir.
 5.  Beyruni : Doğum yılı 973 ölüm yılı 1051 olan keşfinden 500 yıl önce Dünyanın döndüğünü savunan ve Amerika kıtası hakkında ilk bilgiyi veren filozoftur.
 6.  Cabir Bin Eflah :12 yüzyıl bilim adamlarından biri olan Cabir, çubuklu güneş saatini bulan ilk filozoftur.
 7. Cahiz : 776 yılında doğan ve 869 yılında vefat eden Bilim adamı Cahiz, hayvan gübresinden  amonyak elde eden ilk bilginlerden biridir.
 8. Ebu Maşer :785 yılında doğan 886 yılında vefat eden Ebu Maşer, gel-git olayını ilk bulan kişidir.
 9. Farabi : 870 yılında doğan 950 yılında vefat eden Farabi, ses olayını ilk kez fiziki yönden ele alan açıklayan ve doğru bir şekilde bilgileri halka sunan kişidir.
 10.  Harizmi : 780 yılında doğan 850 yılında ölen Harizmi ilk cebir kitabını  yazan kişidir. Batı halkına Cebir’i öğreten ilk bilginlerden’dir.
 11. Hazini :7. yüzyılların başında tanınan yer çekimi ve teraziler hakkında bilgileri insanlara sunan filozoftur.
 12.  İbn-i Baytar : 1190 yılında doğan 1248 yılında vefat eden Orta çağın ne büyük Botanikçisi’dir.Eczacılıkla ilgili bilgileri  sunandır.
 13.  İbn-i Cessar : Doğumu tam olarak bilinmeyen fakat ölümü 1009 yılında olan Cessar ilk cüzzam hastalığını ve bu hastalığın tedavisini açıklayan doktor’dur.
 14.  İbn-i Fazıl : 739 yılında doğan ve 805 yılında öle ibn-i Fazıl, ilk kağıt fabrikasını kuran bilim adamıdır.
 15. İbn-i Firnas : Doğum yılı tam olarak netleşmeyen fakat 888 yılında vefat eden Firnas, ilk uçağı yapan ve uçağın ilk defa uçmasını sağlayan bilgindir.
 16. İbn-i Heysem : 965 yılında doğan 1051 yılında ölen ilk Optik biliminin kurucularındandır.
 17. İbn-i Sina  :980 yılında doğan 1037 yılında vefat eden Tıpta kanun adlı kitabını yazan çok bilgili Hekimdir.
 18. ibnünefis : 1210 yılında doğan 1288 yılında ölen küçük kan dolaşımını bulan değerli bir bilgindir.
 19. İbrahim Efendi : 18. yüzyıl bilim adamlarından biri olan ilk denizaltıyı yapan mühendistir.
 20. Lagari Hasan Çelebi : 17. yüzyıl bilim adamlarından biri olan ilk füzeyi bulan bilgindir.
 21.  Mimar Sinan : 1489 yılında doğan 1588 yılında vefat eden  En önemli camileri insaa eden  mimar bilgindir. Bu Camiler ve mimari eserleri, Selimiye, Haseki, Silivri köprüsü, Ali Paşa Sarayı ve bunun gibi nice eserleri olan usta bir mimardır.
 22.  Ömer Hayyam : Doğum tarihi tam olarak netleşmeyen fakat 1123 yılında vefat eden ,cebirdeki binom formülünü ilk bulan bilginlerden biridir.
 23. Zehvari : 936 yılında doğan, 1013 yılında vefat eden ilk böbrek ameliyatını yapan doktor bilgindir.

 

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın