Gaz Kelebeği Neden Yağlanır ?

Araç arızlarında sıklıkla meydana gelen arızalardan biri karterin bakımsız kalması ve aşırı derece kirlenmesidir. Karter havalandırma sisteminin yağlanması ve kirlenmesi arıza nedenidir.

 

Bu kirlenmeye araçlarda gaz kelebeği kirliliği denir. Kelebek boğazının gövdesinde yağ birikimi oluşur. Valfinin bağlı olduğu hortumda bozukluk varsa çatlaklık ya da yırtılma söz konusu ise gaz kelebeği filtresi kirlenmeye ve yağlanmaya başlar. Hava filtresinin yağlanması valfiyi de bozar. Bu nedenle valfi,karter ve pvc kısmının detaylı bir şekilde kontrol edilmesi gerekir.

Gaz kelebeğinin kirlenmesi fark edildiği an hemen temizlenmeli, motorun ve valfinin bundan etkilenmesi önlenmelidir. Eğer gaz kelebeği temizlenmez ise ve o kirlilik ile araç kullanılmaya devam ederse arızalar hızlıca nükseder ve araçta birçok parça bozulmaya döner.Gaz kelebeği basit bir şekilde temizlenebilir. Öncelikle yapmanız gereken ilk kural, Emme sistemi monifoldan direk olarak sökülmelidir.

Gaz kelebeğinin dış kısmı yani balata dediğimiz yer özel sprey ile temizlenmelidir. Kullanılan spreyler araçlara uygun olmalıdır. Hava püskürtme işlemi sağlanarak gaz kelebeği temizlenebilir. Kelebeğin iç kısmı önce kontrol edilmeli ve yağ birikiminin oluşup oluşmadığını anlamak için kelebeğin iç kısmının her detayına iyice bakılmalıdır. Eğer kurum bağlamış ise hemen temizlenmelidir.

Gaz kelebeğini söktüğünüzde dış kısmından elinize yağlanma geliyorsa, muhtemelen gaz kelebeğinin iç kısmında da yağlanma oluşmuştur.Bunun için almanız gereken araç için özel sprey, karbüratör-enjektör temizleme spreyidir. Bu sprey ile gaz kelebeğinin içini dışını en iyi şekilde sadece püskürtme yöntemi ile temizlemeniz mümkün olabilmektedir.Temizleme işlemi bittikten hemen sonra,kurutma işlemine geçiniz ve söktüğünüz gaz kelebeğini aynı şekilde yerine takınız.

Her aracın gaz kelebeğinin temizlenmesi tek başına sağlanamaz.Bunun için teknik servise götürmeniz ve aracınızı ustalara temin etmeniz gerekebilir.Aracın PVC karter havalandırma hortomunda arıza yapması yukarıda belirttiğimiz gibi ,yağlanma, valfide gevşeklik,çatlama ,yırtılma, tıkanma ve valfinin sisteminin kapalı olması durumları Pvc arızası için yeterlidir.

Hortomun özellikle yırtık olmaması ve gevşek takılmaması gerekir. Valf kapalı olması hava geçişi yapacak ve yakıt doğal olarak vakum etkisi gösterecektir. Bu da yakıtın dengesini bozacaktır. Biz buna vakum kaçağı arızası diyoruz.

Araçta teklemeler oluşur vuruntulu ve sesli çalışma,motordan koku gelme ve rölantide bozukluklar oluşur. Bütün bu arızalarının tespitini anlamak her ne kadar zor olsa da ilk bakacağınız arıza nedeni gaz kelebeğinin yağlı ve kurum şeklinde kirli olmasından kaynaklanır. Önce gaz kelebeğinin temiz olduğundan emin olun. Ayrıca valfi arızası,Karter havalandırma hortumunun yırtık,yıpranmış ve gevşek olması da büyük arıza nedenlerinin arasında yer alır.Aracın gaz kelebeği kısmının temzi olması aracın ömrünü uzatır.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın