Kağıdı Kim İcat Etti ?

Okul yaşantısında sıklıkla kullandığımız kağıdın, Eğitim ve Öğretimde etkisinin oldukça büyük olduğunu hatta başarının sırrının kağıttan ileri geldiğini söyleyebiliriz. Kağıdın buluşu ile birlikte sistemli bir şekilde eğitim düzeyi sağlanmakta ve başarılı nesiller yeşermeye devam etmektedir.Kağıt Çin’de yaşayan bir memurun buluşu ile günümüze yansıdı. Bundan 2000 yıl geçmişi olan ve kağıdı bulan Tsai lun‘dır. Herkesi şaşırtan bu buluş bir dut ağacında gerçekleşti.

Tsai lun Dut ağacı kabuğunu değerlendirip kumaş ve kenevir parçalarını kullandı ve bu karışımda kağıdı icat etti. Yapılan bu çalışmada ilk yaptığı deney, kumaş ve kenevir parçalarının ufaltarak dut ağacı kabuğu ile suda bekletip perslemekti. Bunu yaptıktan sonra Perslediği bu 3 ham madde ile perslediği maddeleri güneşe tutarak kurumasını bekledi İpte bekleyen tabaka güneş ışınlarının etkisi ile kuruduktan sonra kağıda dönüştü.

Çok eski zamanlarda yazı yazma sanatı farklı yerlerde deneniyordu fakat kağıdın verdiği rahatlığı kişilere sunmuyordu. Kağıt buluşu ile yazılan her şey netliğe kavuştu ve anlatılmak istenenler kitap haline dönüştürüldü böylece kağıdın buluşu ve kitabın çıkışı ile insanlar doyasıya bilgilenerek mesleklerini ellerine almayı başardı.

Ts’ai Lun’un kağıt yapma metodu geliştikten sonra Avrupa bundan yararlanamadı hatta kağıdın gelişi neredeyse 1000 yılı buldu. Fakat, İspanya bu durumdan yararlanıyor kağıt üretimi İspanya’da sağlanıyordu. Daha sonra matbaanın icadı ile bu üretim her yerde yaygınlaştı.

Eskiden ilk kağıdın buluşunda çok zaman harcanıyordu. Hatta elde edilen kağıtlar çok pahallıya satılıyordu. Günümüzde Matbaanın buluşu ile kağıt üretimi çok kolay üretilebilir hale geldi. 1978 senesinde icadı bulunan kağıt makinesi sayesinde ince kağıtlar üretilmeye başlandı.

1809 yılında John Dickinson katkısı ile silindirli makine yapımında o dönemler gerçekleşti. Kağıdın özü ağaç kabuğundan oluştu. Bu özlerden sentetik lifler kullanıldı. Kağıt üretimi çeşitli maddeler ile elde edildi ve günümüzde çok yaygın kullanılan bir araç oldu. Özellikle eğitimde yeri ve önemi çok büyüktür.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın