Sahte Sucuk Nasıl Anlaşılır?

Et ve et çeşitlerinden biri olan sucuğun sağlık koşullarına uygun üretilip üretilmediğini kestirmek zordur. Her ne kadar görüntü olarak albenisi yüksek olsa da içeriğine eklenen katkı maddelerinin sağlığımız açısından ne kadar zararlı olduğunu fark edemeyiz. Bunu yemeden önce bir kere daha düşünmek gerekir. İnsanlar acıktıkları zaman nefis güzel lezzetlere hiç bir zaman dayanamaz. O an canının çektiği döngüde ise kişi muhtemelen sucuğun dış görüntüsüne aldanmayacak ve bunu afiyetle yemeyi sürdürecektir.

Lezzet alımı gerçekleştikten sonra olacaklardan haberdar olamazsınız. Aniden gelişen karın ağrıları,sindirim sisteminin o an içinde hızlıca çalışması ,tuvalet ihtiyacının artması sucuğun içeriğinde var olan katkı maddelerinin zararlı sinyalini verebilmektedir. Kahvaltıların sultanı olarak tabir edilen sucuğu yerken hiç bilmediğimiz atıklara da maruz kalabiliyor hatta bunun yapılışını izlediğimizde şoke olabiliyoruz. Yok artık dediğimiz bu hadise sağlığımızı olumsuz etkilerken yaşadığımız güven kırıklığı sucuk sevdamızın modunu en alt tabakalara kadar düşürmeye yetiyor.

Küçücük bir hamle ile zehirlenme olasılığınız bile yüksek olabilir. İçeriğinde ne olduğunu bilmediğiniz sucuk sizi tiksindirebilir hatta yemeklere karşı isteğinizi azaltabilir. Bunun için sucuk almadan önce üretim ve tüketiminin nerede sağlandığını araştırmalı ve gıda sağlığına uygun koşullarda üretildiğinden emin olmalısınız.

Sucuğu almadan önce eliniz ile test etmeniz gerekir. Sucuğun aşırı sert bir yapısı ya da olması gerektiğinden daha çok yumuşak bir yapısı söz konusu ise orada bir durup düşünmeniz gerekir. Çünkü, hakiki sucuk bu aşırı olumsuzlukları katiyen kabul etmez ve dengeyi sağlar. Sucuk dana etinden yapılmalı ve içine baharat karışımı haricinde hiç bir değişik katkı maddesi eklenmemelidir. Renklendiriciler kimyasal olduğundan kansere davetiye çıkartır.

Sucuk patlamış ise ve fermente edilirken sağlıksız ortamlarda bekletilmiş ise muhtemelen bozuk olarak karşınıza çıkacaktır. Üzerine eklenen şeffaf ince perde hava almamış olmalı ve sağdan soldan patlamamış olmalıdır. Bu İnce naylon sucuğun korumasını üstlenerek üzerine perde olur ve dıştan gelen zararlı maddeleri içe taşımamaya başlar.

Sucuk almadan önce eklenen etin ne eti olduğunu anlayınız. Yüzde yüz dana eti ile yapılmış sucuktan zarar görmezsiniz. Fakat tavuk derilerinin atıkları , yağları ile karıştırılmış ise renginde ciddi anlamda solukluklar gözlemlenirse dikkatli olmanız gerekir. Sucuğun ana rengi saf kırmızıdır. Eğer bu pembeye dönük ve beyaza dönük ise muhtemelen tavuk eti,hindi eti ve diğer atık etlerde yapılmıştır. Dana eti olmayan sucukları almamanızı tavsiye ediyoruz. Birde succuk fazla baharatlar ile elde edilmiş ise bu karın ağrısı yapar hatta sindirim tembelliğine yol açar.

Sucuk çok yağlı olmamalıdır. Trans yağlar ile elde edilmiş ise ciddi hastalıklara sebebiyet verir. Trans yağlar tekrar tekrar kızartılmış kullanılmış yağlardan oluşur. Bu da çok fazla zarar verir. Renklendirici maddeler,sucuğa dokunurken elinize renk geçmesi sizi şüphelendirsin . Böyle bir durumda şikayet bendinde bulunabilir,sucuk için araştırma başlatabilirsiniz.

Çok yağlı sucuk gerçek dana eti ile elde edilmez. Sucuktan salan yağın miktarı fazla ise bu sahte sucuk olduğuna işaret eder. Sucuğun kalitesini anlamak için, kaliteli marka ürünleri satın alın ve en önemlisi gıda sağlığını analiz ederek size hiç bir tehdit sağlayamayacağından emin olunuz. Sağlıklı mutluluklar dileği ile.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın