Kaya Tuzunun 30 Temel Faydası

Her yemeğe ayrı lezzet veren kaya tuzu sağlık açısından da son derece önemli bir gıdadır. Kaya tuzunun doğru bir şekilde tüketen bir kişi zararı ile karşılaşmaz. Sağlıklı yaşama etkisi olan kaya tuzunun 30 temel faydasından söz edelim.

1- Sindirim sistemini dengeleyen kaya tuzu , bağırsak tembelliğinin önüne geçer. Sindirim bozukluklarını gidererek daha sağlıklı tuvalet ihtiyaçlarını sağlamanıza yardımcı olur. Kabızlığa iyi gelir.

2- Çok zayıf iştahsız kişilerde ve kilo alma problemi yaşayan kişilerde, iştah açan bir özelliğe sahiptir. Kaya tuzu iştahı açar ve kilo alımı için gerekli enerjiyi bedene sağlar.

3-Mide ekşimelerini doğal yöntemlerle giderir. Oluşan gaz ağrılarını hafifletir. Ayrıca mide problemlerinde sıklıkla yaşadığımız geçici bulantılara da son derece iyi geldiği söylenmektedir.

4– Minerallerin emilimine doğal yöntemler ile yardımcı olur.

5– Vücutta istenmeyen bakterileri ve toksinleri dışa atarak rahatlamasına katkıda bulunur.Antioksidan görevini sağlayarak vücudu zehirli bakterilere karşı korur.

6- Vücudun pH dengesini eşitler. Gereksiz kilo alma ve verme pozisyonunu ayarlar.

7- Kan basıncını dengelediğinden sağlıklı kan dağıtma görevlerini başarı ile yerine getirir.

8– Çeşitli böcek sokmaları ve böcek ısırmaları gibi durumlarda böcekten gelen zehri dışa atar.

9- Orta yaşlı kişilerde sıklıkla yaşanan romatizma başlangıçları tedavi edilmediği sürece yaşlılıkta şiddetli hale gelerek kişiyi son derece rahatsız eder. Bu nedenle romatizma şikayetlerinin azalmasını istiyorsanız düzenli kaya tuzu tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

10- Mide ve bağırsak hareketlerini dengeller. Bağırsak hastalıklarına iyi gelir.

11- Gut tedavisinde kullanımı etkindir.

12- Gribe karşı koruyuculuğu fazladır.

13-Böbrekte oluşan taşları küçülterek düşürür.

14- Safra kesesinde oluşan çamurlaşma ve taşları doğal yöntemlerle düşürür.

15- Ağızda oluşan istenmeyen kokuları azaltır. Diş sağlığına iyi gelir.Dişleri doğal bir şekilde beyazlatarak daha sağlıklı görünmesine katkıda bulunur.

16– Kusmayı engeller.

17- Kas ve eklem ağrılarını hafifleterek daha rahat hareket etme sistemini sağlar.Ayrıca kas kramplarına iyi gelir.

18- Bağışıklığı güçlendirerek kış boyu grip be benzeri soğuk algınlıklarına karşı sizi önceden korur.

19– Merkezi sinir sistemini uyararak daha sakin olmanıza katkıda bulunur. Sinirli kişilerde kaya tuzu ihtiyacı yetersiz olduğunda bu sinir daha fazla baskın olur ve kişiyi istemediği davranışların içinde yer almasına neden olur.

20– Vücutta sonradan oluşan su eksikliğini tespit ederek,su emilimine karşı önlem alır ve bu ihtiyacı yeterli seviyede çoğaltır. Doğal olarak tuz susatır. Suyun içilmesi böbrek hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

21– Stres yaşam boyu devam eden ve hayatımızdan hiç çıkmayan bir sağlık sorunudur. Bu nedenle kendimizi strese karşı korumamız yeterli olmayabilir. Fakat bazı besinlerin gücü stresi doğal yöntemlerle atmamıza katkıda bulunuyor. İşte bunlardan biri kaya tuzunun yeterli bir şekilde vücuda depolanmasıdır. Kaya tuzu stresi doğal olarak azaltır. Sinirleri sakinleştirir. Beynin daha sağlıklı işlevlerin içinde yer almasını sağlar.

22– Her türlü damar hastalıklarına iyi gelir. Başta damar sertliği olmak üzere daha sonra damar tıkanıklığına iyi gelir. Sağlıklı damarlara sahip olmanıza olanak tanır.

23– Kan şekerini dengeleyerek daha sağlıklı organlara sahip olmanıza olanak tanır.

24- İçeriğinde bulunan zengin enzimler sayesinde yaşlanmaya karşı cildi onarır. Hatta cildin daha genç kalmasına yardımcı olur. Yaşlanmaya iyi geldiği söylenmektedir.

25- Uyku problemlerini düzenleyerek gün içinde daha enerjik olmanıza yardımcı olur. Uykusuzluğa çok iyi gelir.

26- Her türlü cilt sağlığına iyi gelir. Deri hastalıklarına bağlı gelişen sedef ve egzamaları azaltır. Yaraların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Yüzdeki sivilceleri azaltır ve cildin yüz üzerinde pürüzsüz olmasını sağlar. Kay tuzu cilde direk kullanılmamalıdır. Kaya tuzu özlü doğal yüz sabunlarını aktarlardan temin edebilirsiniz.

27– Hücreleri yeniden canlandırır.

28- Saçın dökülmesini engeller.

29– Unutkanlığa bağlı gelişen çeşitli hastalıkların oluşmasına engel olur.

30 Kemikleri güçlendirir. Eksikliği kemik erimesine neden olur. Tuz sağlığa faydalıdır. Aşırı ve yanlış tüketim olursa istenmeyen zararlarda ortaya çıkar. Aşırı tüketilen tuz böbrek hastalıklarına daha fazla zarar verir. Bu nedenle denge sağlanmalı ve kaya tuzu direk cilde temas ettirilmemeli ve yenilmemelidir. Aşırı yakıcı olduğundan cilt alerjilerine ve hasarlara yol açar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*