Saçı Cansızlaştıran Maddeler

Portrait of a young woman using a hair drier

Sağlıklı saç her insanın hayalidir. Bu nedenle kişi saçlarının son derece alımlı olmasını ister ve karşı tarafa en iyi izlenimi saçları ile sunmak ister. Özellikle bayanların saça olan takıntıları bir başkadır. Eskiden erkekler saçlarını pek önemsemez ve kelliğe bağlı durumları doğal olarak karşılarlardı. Bu duruma alışan erkekler o dönemlerde geçim derdine düşmekte ve sadece sorumlulukların peşinden gittiklerinden kendilerine olan bakımı da ihmal etmekteydiler. Nesil değiştikçe, zaman geçtikçe, değişen sadece beden değil, düşüncelerde oldu.

Şimdi bayanlar kadar erkeklerde saç dökülmelerinde yaşadıkları kellik sorunlarının ciddi sıkıntılara maruz kalıyor,çeşitli saç ekim uzmanlarına giderek bu soruna çözümler arıyor.Saçınız sağlıklı iken değerini bilmeli saça en iyi bakım kürlerini uygulayarak ona hayat kazandırmasını bilmelisiniz. Sizin saçınıza verdiğiniz değeri saç hissedecek ve canlılığını yitirmeyecektir. Bu nedenle işe sağlıklı bakımlar sağlayarak başlamanız önerilir.

Saç, güçlü besinler aldığında kuvvetini toplar. Tıpkı içimizdeki organlar gibi. Nasıl ki suya muhtaç olan organlarımız birden fazla organı çalıştırıyor ve besliyorsa, saçlarda sizden aldıkları besinler ile hayatta kalır ve yılmadan yaşamak için çaba gösterir. Peki, saçı cansızlaştıran maddeler nelerdir ? Bir de bu konudan bahsedelim,doğru bir şekilde bilgilenelim.

Saça zarar veren maddeler

Saçı yıpratana kadar yıkamak ve fazla yıkayarak saçın güç kazanacağını sağlamak son derece yanlış bir tutumdur. Saç bakımında 2 günde bir yıkama yapılır. Kullanılan şampuan kimyasal maddeler içermemeli ve şampuan doğal özlere sahip olmalıdır. Bu şekilde saç sağlığını koruma altına alacak güçlü duracaktır.

Saçı durularken acele etmek ve saçta köpük bırakmak. Saçın gerçek besin değerlerine zarar verir. Saç doğru durulanmadığı zaman sabun veya şampuandan aldığı kalıntıyla uzun süre saç nefessiz kalır. Saçta istenmeyen kepeklenmeleri deri alerjileri meydana gelir. Özellikle duş alırken durulama pozisyonu daha uzun sürmeli saçın saf duruluğa hakim olduğuna kanaat getirilmelidir. Böylece saç suyu yeterli hissederek zararlı maddelerden arınmış olur ve kolay kolay istenmeyen dökülmelere sebebiyet vermez.

Saçı sirkeli su ile yıkayarak çabuk uzayacağına inanmak yanlış bir davranıştır. Sirkede güçlü asitler ve değişik maddeler vardır. Saçın derisine işleyerek yaralar oluşturmasına neden olabilir. Sirkeli su ile saç yıkamak doğru değildir. Eğer sirkenin saça güç katacağını düşünüyorsanız saç uzmanlarından destek alarak sirkenin saç yapısına verdiği zarara veya faydayı detaylı yoldan öğrenebilirsiniz. Bu konuda sağdan soldan duyduğunuz , kesinliği belli olmayan bilgilere vakıf olmayınız.

Öncelikle iyi bir analiz, doğru sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olur. Sirke saçın diplerine ciddi anlamda zarar verir hatta saçı güçsüzleştirerek koparak dökülmesine sebebiyet verir.

Saça direk tuzlu su uygulamak yanlış bir davranıştır. Sirke ne kadar cilde hasarlar veriyorsa tuzun gücü de bir o kadar fazladır. Tuzlu su ile saç yıkamanızı tavsiye etmiyoruz. Doktorun önerisine bağlı tuzlu suyu doğru tariflerle ve gerekli sebeplere dayanarak kullanmanız gerekir. Bilinçsizce davranmak saçınızın zarar görmesine, yanmasına neden olur.

Saçı yanlış taramak saçı yıpratır. Saçın yönü nasılsa o yönde ilerlemeniz ve saçı ters yönde taramamanız gerekir. Saç alışmadığı bölgelerde dökülmeler yaşayabilir.Bilmediğiniz ilaçları kullanma alışkanlığı edinmek saçın sağlıksız olmasına ve cansız düşmesine sebebiyet verir. Saçı kuru bir şekilde taramayınız ! Saç koparak dökülür ve saç kökleri hasara uğrar.

Bilmediğiniz kür karışımlarını yapmayın. Saça fazla vitamin depolamak doğru değildir. Saçın yağ ve nem dengesinin eşit şekilde kalması önerilir. Bu nedenle her kürü saç üzerinde denemeyiniz. Eğer kür yapmak istiyorsanız size önereceğimiz en doğal yöntem sarımsaklı zeytin yağının yapılışıdır. Haftada en az 1 kere yapılması saçın daha enerjik olmasına şans tanır.

İlaçları şampuanınıza aktararak kullanmak saça ciddi anlamda zarar verir. Şampuanın içine bilmediğiniz ilaçları eklemeyin! hatta vitamin olsa dahi saçınızın buna ters tepki yapacağını hesaba katarak bilinçli davranınız! Sağlıklı saç bakımı için dikkatli olmakta fayda bulunmaktadır. Saç sürekli boyanmamalı ve boyaya karşı saçın alerjiye vereceği reaksiyon önceden hesaplanmalıdır.

Saç fazla boyanırsa sürekli kimyasal maddeler ile savaşmak zorunda kalır ve bir yerden sonra yorulan saç ,boyaya alışır ve doğallığı asla kabul etmez. Saçınızı dinlendirerek araya epey zaman koyarak boyamanız tavsiye edilir. Ayrıca oksijenli su ile saç açma en tehlikeli maddedir. Saçın direk yanmasına neden olur.

Not : Bu bilgileri dikkate aldığınız sürece saçınız kolay kolay dökülmeyecek hayat kazanacaktır. Bununla beraber doğru beslenme saç sağlığı için çok önemlidir. Yeterli, su içme ihtiyacı günlük olarak karşılanmalıdır. Sağlıklı günler dileği ile.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*