Kolay Yoğurt Mayalama Tekniği

Sağlık açısından oldukça faydası olan yoğurdun, doğal yöntemler ile evde sunuma hazırlanması ve organik yapımı ile tüketilmesi gelişim açısından güçlü enzimlere sahiptir. Kemik sağlığının daha sağlıklı bir şekilde gelişmesini destekler.Çocuklarda kemik ve beyin gelişimine katkısı bulunan yoğurdu taze ve ev yapımı yaparak tüketmek her zaman dez avantajdır.

Marketlerden satın aldığınız yoğurtlar her ne kadar sağlıklı bir izlenim yaratsa da aslında hiçte göründüğü gibi değildir. İçinde kullanılan katkı maddeleri yoğurdun gerçek özlerini almaktadır. Bu da sağlıklı yoğurt tüketimini vücudunuza depolamadığınız anlamına gelir. Eğer ev yapımı doğal yoğurdu tercih ederseniz daha sağlıklı gelişimlere yol vereceksiniz. Ev yapımı yoğurt lezzet bakımından da diğer yoğurtlara fark katmaktadır. O halde sizlere evde kolay teknikler ile yoğurt yapımından söz edelim.

Yoğurt Mayalamak İçin Gerekli Malzemeler

-Organik süt 1,5 litre ayarında olmalıdır.
-Yoğurda özel mayalık yoğurt

Yapılışı : 

Organik sütü kaynatınız. Sütü iyice kaynattıktan sonra üzerinde kaymak oluşacaktır. Buna sakın dokunmayın ve sütün ılımasını bekleyiniz.Süt ılıdıktan bir süre sonra serçe parmağınızın yardımı ile sütün ısısını ölçün,ılıdığından kesin olarak emin olunuz.Sütün derecesi çok fazla sıcak ya da çok fazla soğuk olmamalıdır. Burada dengeyi sağlamak yoğurdun kalitesini arttıracaktır.

Sütün ılımasından eminseniz son işlem bir kasenin içinde bekleyen yoğurda, kaynattığını ılık sütten kaymağı ile birlikte 2 veya 3 kaşık ekleyerek iyice karıştırınız. Kıvam akışkan olmalı ve karışım yeterli bir şekilde sağlanmalıdır. İçine ilave ettiğiniz mayayı eklerken çok fazla karıştırmayınız. Hemen tencerenin kapağını örtün ve üzerine polar bataniyeyi 2 kat yaparak örtünüz. Kesinlikle hiç bir yerden hava almamasına özen gösteriniz. Bu sürede havasız bir şekilde bekleyen süt 5-6 saat biçimde mayalanmaya ve kalınlaşmaya başlayacaktır.

Sonuç :

6 saat sonra yoğurdu kontrol edip iyice dinlendiğinden emin olduktan sonra buzdolabına aktararak, yoğurdun sıcak ortamdan ekşimemesine dikkat ediniz. Afiyet olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*