Diz Kapağında Yırtılma Neden Olur?

Diz kapaklarında yırtılma, eklemlerden kaynaklanan menisküs yırtıkları olarak tabir edilir. Bu hastalığa sebebiyet veren olgu, uzun zaman spor ve egzersizliklerin vücuda yeterli bir şekilde sağlanamadığından ve çeşitli yaralanmalardan kaynaklanır. Fiziksel form yetersizliği ile meydana gelen bu hastalık diz kapaklarında aşınmalara ve eklemlerin düzgün çalışmamasına neden olur. Özellikle orta yaştaki kişilerde bu durum çok fazla ortaya çıkar.

Beslenme bozukluğuna bağlı durumların çoğalmasında hastalığın rolü bu nedenle çok fazla kendini belli etmektedir.Diz eklem bağlarını oluşturan Ligamentler ve Menisküsler dizekleminde kıkırdak ve çukur şeklini ele alır. Bunlar diz kapağında yardımcı dokular olarak bilinir. Her türlü diz yaralanmalarında bu eklemler istenmeyen hasarları içten yaşar. Her ne kadar iyileşme sağlansa da bazı yetersizlikler bu eklem zayıflığının üstesinden gelemez. Yaş ilerledikçe artan hareketsizlik ve yanlış beslenme nedeni ile birçok kişide bu hastalıktan yakındığına şahit olmaktayız.

Diz eklemi ortalama olarak 3 kemikten meydana gelmektedir. Bunlar : Femur, tibia ve patella’dır. Bunların başlıca görevlerini ele almak gerekirse, femur, uyluk olarak tanımlanır.Tibia ise, bacak olarak tanımlanır ve son olarak patella ise diz kapağı olarak adlandırılır. Bu 3 önemli kemik yürüme ve fibrokartilajinöz yapıya sahiptir. Bunlar iç ve dış olarak tanımlanır. Bu yapıya bağlı hareketliliği sağlayan önemli kemiklerdir.

Diz kapağının menisküsleri ise yarım ay şeklini alır. Periferik kısımlarda bulunan koveks içe doğru ve kalındır. Bu incelerek yayılır. Tibia eklem ise adeta üçgen şeklini andırmaktadır ve eklem yüzeyini şekline göre hesaplayarak yerleşimini tamamlar.En önemlisi meniskülerin kolejen lifere dağılımıdır.Yoğun sıkı bir şekilde, adeta bir örgü şeklini ele alır.Kıkırdak ve eklemleri koruyan ve görevlerini farklı bölgelere dağıtan bu önemli yapı taşlarının diz kapağı üzerinde rolü oldukça büyüktür. Diz kapağının anatomisi bu şekilde ifade edilmektedir.

Menisküs yırtıkları oluştuktan sonra kişide yürüme güçlüğü başlar. Hareketlilikte zayıflıklar gözlemlenir. Kas zayıflığı günden güne kendini kat safhada belli etmeye başlar.Her yaşta oluşabilen bu hastalık, travmalara bağlı daha fazla şiddetlenerek zarar görür. İstenmeyen kazalar,düşmeler bu oluşumu tetikler. Menisküs yırtılmaları çapraz bağlarda ciddi yaralanmaların oluyşumuna zemin hazırlar.Yırtılma yaralanma seyrine göre paralel veya uzunlamasına ya da dikey olarak hasar görür. Netice her iki durumda da yürüme sıkıntısı ve kan dolaşımı zayıflığı yaşanarak damar sertliğine bağlı hastalıkların da yaygınlaşmasına neden olur.

Cerrahi işlem gerektiren bu hastalıklarda tedavi aşaması hastalığın seyrine göre değişerek ilaç veya cerrahi karar uzman doktor tarafından belirlenir.Klinik bulgularda ilk gözlemlenen tanı , şişliğin diz kapağında oluşması ve bununla beraber istenmeyen morarmaların oluşmasıdır. Ağrı ve ayakta durmada güçlük hastalığın ilerlediğini vurgular.Kitle oluşur. Damar sıkışması o an için ciddi anlamda çoğalabilir.Diz bükülme esnasında yanmalar oluşabilir. Bu yanmalar ile beraber çoğalan ağrı çekilemez halini alır. Menisküsün periferik yapışma şişme ile artabilir.

Yırtılma oluşması da hareketlilik sisteminde gelişen zorlanmalar nedeni ile oluşabilir.Gerekli fizik muayene yapıldıktan sonra, bazı özel testler de hastadan istenir. Bunun altında yatan alt temel hastalıkların oluşup oluşmadığı mercek altına alınır.Düz röntgen grafilerinde olumlu ya da olumsuz sonuçlara rapor edilir.Mcmurray, Apley testleri yapılarak tanı gerçekliğe kavuşur.

Bu hastalığın tedavisinde akut bir diz travmasını takibe alınır.Bağ sistemi sağlam olup olmadığı kontrol edilir.Eğer sağlam ise, enflamatuvar ve analjezik ilaçlarla tedavi sürdürülür. Fakat sağlam değilse cerrahi ameliyat gerektirebilir.Progressif quadriceps egzersizlerine tedavi sonrası sağlanarak uzun süre hasta bu şekilde takibe alınır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*