İlk Televizyonu Kim İcat Etti ?

Severek izlediğimiz ve izlerken keyif duyduğumuz televizyonun ilk icadı her zaman merak konusu olmuştur.Televizyonu icat eden ünlü mucit, John Logie Baird‘dir. Diğer tanınmış mucitler ise, Philo Farnsworth ve Charles Francis Jenkins’tir. Televizyonun icadında büyük katkı sağlayan bu önemli kişiler tarihte iz bırakan mucitler arasında yer alır. Willoughby Smith , elektrikteki direncin nasıl gerçekleştiğini ve ışık etkisi ile gelişen akımı ortaya çıkararak,fotoelektrik özelliğini bulmuştur. Bu buluş 1873 yılında ortaya çıkmıştır. Çok eski bir tarih olmasına rağmen bize çok fayda sağlayan ve teknoloji yaşantımıza renk katan bir buluş olduğunu söyleyebiliriz.

Elektirik akımında ilk test edilen deney, elektrirğin selenyum üzerindeki etkisiydi. Eğer selenyum elektrik üzerinde yoğunluğu sağlanırken bu ışık düşüşe uğrarsa, elektrik sinyalikuvvetli olacak eğer ışık seviyesi düşerse ve bu seviye en alt değere gelmiş ise ,elektrik zayıf sinyal verecektir. Bu şekilde yapılan deney elektriğin akımındaki gücü ve dengeyi sağlar.

Amerikalı G. R. Carey bu sinyal dalgasının takibini sürdürdükten sonra,bundan ekran yapılabileceğini söyledi ve düşünce sistemini harekete geçirdi.

Alman Paul Nipkow artık bir televizyon buluşunun patentini almaya hazırdı. O dönemlerde 1884 yıllarında elektromekanik bir televizyon buşuşunun patentini alarak , buluşu ortaya serdi. Fakat burada ters giden birşeyler vardı. Paul Nipkow ‘un icadını gerçekleştirdiği elektromekanik televizyon çalışmıyordu. Bu tasarımın ve emeğin karşılığında bu icada Televizyon görüntü rasterizeri denildi. Bu televizyon bir disk ile dönerek çalışıyordu. Bu icat böylelikle değerlendirilerek,Televizyon görüntü rasterizeri olarak ses getirdi.

Karl Ferdinand Braun ise,katot ışınlı tüp osiloskobunu bularak televizyonun son hızla gelişmesine yardımcı oldu. Böylece televizyon teknolojisinde yeni fikirler yarışıyor ve icadların patentleri alınıyordu. Katot ışınlı tüp osiloskobunu , CRT teknolojisi olarak bilinmektedir. Bu yavaş çalışan, düz ekrana sahip,bir bilgisayarı andıran türdendir. 1897 yılında bu icatlara yer verilerek televizyon teknoloji gündeme bomba gibi oturdu. Şimdi ise LCD Plazma ve LED gibi dev ekrana sahip televizyonları izlemekteyiz. Eskiden küçücük renksiz,eski bir bilgisayar monitörünü andıran televizyonlar ,şimdi tarihte kaldı.

Constantin Perskyi, Rus bir bilim adamı olarak tanınır. 1900 yılının 25 Ağustos’unda. Pariste ilk Elektrik konngresini düzenledi .Uluslararası Elektrik Kongresi’nde ilk televizyon icadı olarak sahne aldı. Televizyon tarihinin ilk prototipleri ile tanınan mekanik televizyonlar o dönemlerde çığır oluşturdu.

Philo Farnsworth buluşunda ise , mühendis elektronik vericiler üzerindeki çalışmalarına son sitem devam etti.Katot ışınlı tüplerin nasıl görüneceğiniz de ilk açıklayan mucit, Archibald Campbell Swinton oldu.

1927 tarihinin 7 eylülün de, bir verici tüpü kullanarak bu görüntüde ilk tek çizgi sinyalini buldu. Bu şekilde televizyonun çizgi şeklinde çalışması kamu oyuna sunuldu.

1 yıl sonra ise artık görüntüler çizgi şeklinde değil,kamera sisteminin kullanımı ile insan görüntüleri de ekran çıkabiliyordu.1920 yıllarında ise pek çok tanınmış bilim adamıbu erici tüpleri kullanarak türlü türlü icatları geliştirmeyi sürdürdüler.

Alexandra Palace yeni icadı ile bu çizgi sorunu 405 sistemi sayesinde daha net bir görüntü oluşuyor,izleyiclilerde soluksuz sineme izleme keyfi yaşanıyordu.

John Logie Baird zamanında ise, televizyon küçük bir görüntü veriyordu. Yapılan bu icada küçük görüntülü televizyon denildi.Artık sistem diğer televizyonlara göre daha genişti. Televizyonun çalışma esnasına daha önceden resimler 528 çizgi artık en küçük sayı değerlerine giriyordu. Televizyonlar 30 çizgi azlığında net bir görüntü sağlayamıyor, kalitede düşmelere sebebiyet veriyordu. Seneler ilerledikçe televizyon teknolojisi hızlıca değişerek,en güzel boyutlara sahip oluyor ,kullanıcılara izleme keyfini rahatlıkla sunabiliyorlardı.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın