Sağlıklı Beslenmenin İpucuları

Dışarı yaşantınızda arkadaşlarınız ve sevdikleriniz ile beraber etkinliklere katılmak ister, çeşitli restoranlar ve lokantalarda yemek yemek istersiniz. Rutin bir günün ardından yorulan beden yiyeceğe ihtiyaç duyacak ve bu açlık hissiyatını gidermek için dışarıda yemek yemek isteyeceksiniz. Bu son derece doğal bir ortamdır. Fast food restoranlarına gittiğinizde yediklerinize dikkat etmenizi sağlayacak bir kaç ipucundan sizlere bahsedeceğiz. Peki,sağlığınızı korumak için hangi besinlere öncelik vermeniz gerekir? hep birlikte aydınlanalım.


Sağlıklı Beslenmenin ipucuları

  • Yiyecek tercihinde genelde kızarmış bol soslu besinler, sadelikten çıkar. Bu nedenle bunları sossuz olanını,az yağlı ve soğansız olanına öncelik vermelisiniz.
  • Soğanla pişen yiyeceklerde kullanılan yağ miktarında, ölçüde denge kaybı yaşanabilir. Peynirsiz ve sade olan gıdaları isteyiniz. Pizza yediğinizde hamurun fazla kalın olması, kilo yapar.Bu nedenle ideal tercih ince hamurlu olmalı ve pizzanın boy oranının küçük olması tercih edilmelidir. Elinizden geldikçe soslu gıdalara hayır demeyi bilin ve bu tür gıdalardan uzak durunuz.
  • Ketçap ve mayonez tercihinde bunların ne kadar yüksek oranlarda kalori sağladığını hesaplayarak hareket edin. Unutmayın obezite hastalığına yakalanan çoğu kişilerin ketçap ve mayonezi fazla fazla tüketmesinden kaynaklandığını bilmenizi isteriz.

Dışarıda yemek yiyenlerin genel tercihi, pide ve lahmacun’dur. Bir de hamburgerin sıklıkla sipariş edilmesi sağlıksız yaşamanın bir parçası sayılmaktadır. Menü seçerken ilk işlem bunu teke düşürmek ,birden fazla yiyeceği sipariş ettirmemektir.

İçecek türlerinde ise fazla asitli ve kola benzeri içecekler, hem mide ve gaz şikayetlerine sebebiyet verir hem de kilo alımını hızlandırır. Menüye baktığınızda sebze ağırlıklı gıdalara öncelik verin.

Örneğin, sizi hem tok tutacak, hem de besleyecek gıdalara yer vermelisiniz. Daha çok mantarlı sebze çorbaları ideal bir seçimdir. Yemek seçen birisi iseniz direk sebze yemeklerini tercih edin. Sebze yemeklerinde kilo alma olasılığı düşüktür.

Diyelim ki garsondan iskender kebap talep ettiniz,bunun yanında bol tereyağı ve sos istemeniz sağlığınıza zarar verecek,kilo alımınızı hızlandıracaktır.

Fast food restoranlarına tek başınıza gittiğinizi varsayalım, bu esnada ilk yapacağınız hata, yalnız ve tepki görmeyeceğinizi düşünerek özgürce menüden istediğinizi sipariş etmek ve bu yemeklerden tıka basa yemektir. Eğer gruplaşarak ,arkadaş veya ailenizden biri ile giderseniz bu durumdan çekinecek, çok fazla abartmak istemeyeceksiniz. Çevre etkisinin büyük olduğunu hatırlatalım.

  • Ekmek arası sipariş verme alışkanlığınızdan vazgeçin. Ekmek arası yiyeceklerde bol sos ve kalorisi yüksek gıdalar olur.Eğer bunları az talep ederseniz bu sefer yiyecek size kuru gelecek, keyif almayacaksınız. Bu nedenle sulu yemek ve salata tercihlerini yapmanız önerilir.
  • Sandiviç sipariş ettirdiğinizde büyük boy olmamasına özen gösterin. Hatta içindeki malzemelerin abartılı olmayacak şekilde az konulmasını talep edin. Böylece yüksek kalorili bir besin almamış olursunuz.
  • Porsiyon tercihi her zaman 1 adet olmalı, ikincisi kesinlikle talep edilmemelidir. Izgara et tercihlerinde ise, haşlanmış şiş ,külbastı gibi tercihlere öncelik verebilirsiniz.
  • Sizlere verdiğimiz bu ipucularına dikkat ettiğiniz sürece kilonuzu korumuş olacaksınız. Sağlıklı yaşam, bilinçli davranmaktır. Mutlu günler dileği ile.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*