Kahve Severlere 5 Etkili Kahve Seçimi

Kültürel değerlerimizin bir parçası haline gelen kahve oldukça hoş bir tada sahiptir. Kahve içmeyi neredeyse sevmeyen yoktur. her gittiğimiz yerde çaydan sonra en çok ikram edilen içecek türleri arasında yer alır. Kahve seçiminde kimisi sade Türk kahvesini tercih ederken, kimisi kahveyi süt tozu ile içmeyi tercih etmektedir.

Sağlıklı beslenmeye başladığınızda kendinize artık bir çeki düzen vermeniz gerekir. Bir şeylerden vazgeçmek yerine, bunu kontrollü ve bilinçli bir şekilde nasıl tüketebilirim sorularını kendinize sormanız size fayda sağlar. Genelde çalışan kişilerin mola arasında olmazsa olmazları arasında yer alan kahvenin yeri ve önemi oldukça büyüktür.

Kahvenin kişiyi zinde tutma etkisi bulunmaktadır. Fakat gerçek anlamda bu kısa süre etkiye sahip olduğundan, geçici durumu kişiye pekte fayda sağlamaz.

Kişi, gün içinde daha dinamik ve kendini enerjik hissederek çalışma potansiyelinde artışlar yaşar. Bu da kahvenin değişik faydaları arasında yer alır. Mutlululuğun sağlığa olumlu etki ettiğini unutmayınız.

Kahve içmek ve bunu sürekli alışkanlık haline getirmek sadece 1 hafta içinde hızlı bağımlı olmanıza sebep olur. Canınız ısrarla bunu çeker ve içmeden yapamazsınız. Kendinizi bu gibi durumlarda sınırlandıramıyorsanız araya epey saat farkı koymalı, kalbinize çarpıntı yapacak nikotin ve kafeinlerden uzak durmalısınız.

Sağlıklı solunum ve akciğerler için bazı besinleri azaltmanızda fayda vardır. Özellikle kahvenin fazla tüketilmesi kalp çarpıntısına ve kalp damarlarının zarar görmesine neden olur. Kahvenin kalorisi sade iken fazla yoktur. Fakat süt tozu ile içildiğinde yüksek derece de kalori oluşturarak, kilo alımınızı hızlandırabilir.

Peki, kahveyi hem severek içmek, hem de ideal kilonuzu korumak için nelere ihtiyacınız bulunmaktadır? sizler için hazırladığımız kahve severlere 5 etkili kahve seçimi hakkında önemli bilgilerden söz edeceğiz. Bakalım bunlar neler ?

1- Kahvelerde Süt Tozu Kullanmayın

Kahveyi sade tüketmek beyin ve zihin yorgunluğuna oldukça iyi gelir. Ama bunu sık yapmamalı, araya epey zaman farkı koymalısınız.

Unutmayın bu tür içecekler kalbinizi ciddi anlamda yorabilir. Bir yandan enerjik olurken, diğer yandan kalp çarpıntısı yaşamanızı istemeyiz.

Tam yağlı süt kullanmak yerine, kahveyi yağsız süt ile pişirin ve süt tozu kullanmayınız. Çünkü , süt tozlarında fazlasıyla şeker ve yağ asitleri bulunur. Bu da hızlı kilo almanız için tehlikeli olabilir. Kiloyu seven birisi değilseniz ve sağlıklı yaşam şekline önem veriyorsanız hayatınızdan süt tozunu kesinlikle çıkartmanızı tavsiye ediyoruz.

2- Kahveyi Fincanda İsteyin

Kahve tercihlerinde büyük kupa bardaklar kullanmak ,sağlığı olumsuz yönde etkiler. Türk kahvesi ya da sütlü kahve seçimlerinizde bir fincan ayarında olmasına özen gösteriniz. Özellikle sade kahveler,kahve fincanında tüketilmeli gerekir. Bunun sonrasında mutlaka bir bardak su içilmelidir. Su içmenin buradaki faydası, çarpıntıyı önlemek olarak ve kahve telfesinden huylanmanızı engelleyecektir.

3- Kahveyi Kremasız isteyin

Bazı kahve severlerin en büyük hataları kahveyi bol kremalı şekilde tüketmeleridir. Krema, başlı başına kilo sebebidir ve yüksek miktarda kaloriyle eş değerdedir. Kilo almanızı kolaylaştırır. Eğer zayıf birisi iseniz, kremalı kahve içmenizde hiç bir sakınca yoktur. Bu sizin kilo almanıza yardımcı olur. Fakat kilolara karşı hassasiyetiniz varsa ve ideal kilonuzun üzerine çıkmak istemiyorsanız , kahveyi mutlaka kremasız bir şekilde tüketmeniz faydalı olacaktır.

4- Sade Kahveyi Şekersiz Kullanın

Türk kahvesini bol şekerli içmek aslında kahvenin orijinal tadını bozmaktadır . Kahvenin sade ve şekersiz olanı tercih edildiğinde hem fazla kilo almamış olur hem de kahve içerken inanılmaz haz duyarsınız. Bir de kahveyi şekersiz içmeyi deneyiniz. Faydasını göreceksiniz.

5– Çalışırken Günde 1 Kere Kahve İçmek Yeterlidir

Enerjili verimli çalışmanız için, mola aralarında bitki çaylarına ağırlık vermelisiniz.

Kahve tercihinde ise günde bir kere sabahları iş yerinde tüketmeniz sizi gün içinde enerjik tutacak o sadece tükettiğiniz bir fincan kahve size bütün gün yetecektir. Fazlasının zararlı olduğunu unutmayınız.

Not :

kahveyi tercih ederken, bunu tamamen kafeinsiz olanını seçin. Sağlıklı günleriniz bol olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*