Dişlerinizi Güçlendiren 5 Mucizevi Besin

Günlük yaşantımızda yediğimiz her besinden sonra, diş minelerimiz besinlerden etkilenir, sararır hatta bakımı yapılmayınca tartar ve çürük oluşumuna neden olur. Doğru besini tüketerek diş sağlığınızı korumak ve dişlerinizi tehlikeli gıdalardan uzak tutmak ,dişleriniz için oldukça önem taşır. Diş bakımı düzenli ve doğru ölçülere dayanarak fırçalanmalı, fırçalama tekniğinde hiç bir hataya meal verilmemelidir. Bunun için, kişisel diş bakım zamanlarınızı yaparken dikkat etmelisiniz ve doğru fırçalama tekniğinin diş ömrünüzü uzatacağını unutmamalısınız.

Diş fırçalarken fırçanın yumuşak olmasına dikkat edin. Aldığınız sert diş fırçaları, dişin zarar görmesine ve diş eti kanamalarının artmasına neden olur. Diş fırçalama alışkanlığı en fazla 3 en az 2 kere düzenli olarak sağlanmalıdır. Daha fazlası, diş etlerine zarar verir. Üstelik dişlerinizi fırçalarken dakikanın fazla olmamasına özen gösterin. Bir diş fırçalama periyodunda uzmanların tavsiye ettiği süre en fazla 3 dakika en az ise 1,5 dakikadır. Bunun ne azına ne de fazlasına gitmeyiniz. Bu ancak diş sağlığınızı zarara uğratır.

Besinlerin günlük yaşantımızda yeri ve önemi oldukça büyüktür. Diş sağlığının bozulmasına neden olan bazı asitli ve kafeinli gıdalar  (Çay,kahve ,kola,sirke ) diş minesini sarartmakla yetmez bir de dişin cansızlaşmasına ve yavaş yavaş güç kaybederek çürümesine neden olur. Sağlıklı ve uzun ömürlü dişlere sahip olmanız sadece fırçalama yöntemi ile sınırlandırılmamalıdır. Aynı zamanda doğru beslenme alışkanlığı da sağlanmalı ve dişe güç verecek besinlere öncelik tanınmalıdır. Peki, dişlerinizi güçlendiren 5 mucizevi besin neler merak ediyor musunuz ? O halde bu aydın bilgilerden doğru bir şekilde yararlanalım, öğrenelim.


1- Süt İçmek Diş Minelerini Güçlendirir

 

Normal yaşantımızda kemik ve kas sağlığımızı koruma altına alan ve içeriğinde zengin mineraller ve kalsiyum bulunan sütün, sağlığımız için çok faydalı bir gıda olduğunu hatırlatmak isteriz.Süt yalnızca kemiklerimizi koruma altına almaz. Aynı zamanda bu güçlü enzimler ile diş sağlığımızın ömrünü de uzatır. Kalsiyumun gücü ile sağlanan birçok hastalık buna yenilir. Dişler de periodantal hastalıklarını koruma altına alır. Ayrıca çene kemiklerine ve çene de oluşabilecek hastalıkların önüne geçer.

Çene hastalıkları konuşma bozukluğuna yol açar. Bu yüzden diş ne kadar sağlıklı olursa çene de bundan bir o kadar güç alacak, sağlığını koruyacaktır. Periodantal hastalıklarında risk faktörünün içinde en çok kadınlar yer alır. Bu nedenle bununla beraber takviye olarak, kalsiyum ve suplementi almaları tavsiye edilir.

2- Somon Balığı Ağız ve Diş Sağlığını Korur

Yapılan bilimsel araştırmalara göre, içeriğinde yüksek omega ve D vitamini olan gıda, ceviz ve balıktır. Balığın her türlü çeşidi faydalıdır. Başta kemik sağlığına, daha sonra beyin sağlığına ve diş sağlığına iyi gelir. Somon balığının eti daha sıktır ve doyurucu bir özelliği vardır. Bu nedenle balık yeme ihtiyacınızı somonda daha fazla karşılamanız mümkündür.

Güçlü kemikler ve bakımlı dişler için somon balığı haftada en az 1 kere , en ideal 2 kere tüketilmelidir. Ağız ve kemik sağlığını koruyan somon balığı çene kemiklerini ve diş kaslarını da güçlendirerek ,bakımlı,çabuk çürümeyen dişlere sahip olmanıza katkıkad bulunur. Balık yemeği sevmenizi tavsiye ediyoruz.

3- Yüksek C Vitamini Olan Portakal, Diş Sağlığını Koruyor

Turunçgillerin her türlüsü faydalıdır. Ve yüksek miktarda C vitamini depolamaya yarar. Fakat burada portakalın yeri bir başkadır. Portakal kan damarlarını güçlendirerek, dokuların zarar görmesine engel olur. Ayrıca diş apselerine, ağrılara ve iltihaplara iyi geldiği söylenmektedir. Diş minesini güçlendiren ve bağışıklığı arttıran bu meyve sizin kurtarıcınız olabilir.

4- Çilek Yiyerek Güçlü Diş Etlerine Sahip Olun

 

Çilekte bulunan kolajen maddesi diş etleri için koruyucu kalkandır. Ağız sağlığının bütününü ele alarak temizler ve bakterilere karşı korur.Çileğin içeriğinde bulunan güçlü element ve enzimler dişin güç kazanmasına katkıda bulunur. Çok sevilen yaz meyvesi olarak bilinen çilek, dişinizi korurken, olası çürümelere karşı da önceden koruma altına alır.

Kışın çileği bulamayacağınızdan yapmanız gereken, yazın bolca aldığınız çileğin reçelini yaparak kahvaltılarda eksik etmemenizdir. Çileğin güçlü bir proteini bulunmaktadır. Taze bir şekilde tüketmek ve çileğin organik ortamlarda yetişerek satın almak, diş sağlığınızı %95 kadar korur. Diş sağlığınız için çileği yemeği ihmal etmeyiniz.

5– Ağzınızı Su ile Çalkalama Alışkanlığı Edinin ve Bolca Su İçin

Her yemek öncesi ve sonrası ağzınızı temiz su ile çalkalamanız diş etlerinizi ve diş plaklarınızı zararlı bakterilerden arındırır. Meyve yerken bile, meyve sonrası , ağız çalkalanmalıdır. Özellikle asitli içeceklerin hemen sonrasında ağız su ile çalkalanmasa  diş zarar görür ve asitlerden kötü bir şekilde etkilenerek çürümeye kadar gider. Sağlıklı dişler için suyu bolca için ve en önemlisi ağız çalkalama alışkanlığını mutlaka edininiz.  Sağlıklı diş sağlıklı beslenmeden geçer. Sağlıklı günleriniz daim olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*