12 Adımda Zayıflama

Sağlıklı yaşamanın temel kuralı, yediklerinizin ve içtiklerinizin ölçüsü ve düzenidir. Düzenli bir beslenme alışkanlığı ile güne başlayan bireylerin, sağlık sıkıntıları olmaz ve kendilerini gün içinde daha aktif ve enerjik hissederler. Bu da onların mutlu olmasını sağlar. Mutlu olmak sağlığı korur. Mutsuzluk ve sürekli stresin içinde yer alan kişilerin sağlıklı olma olasılığı düşüktür. Çünkü,hüzün ile beraber gelen kontrolsüz yaşam ,aniden zayıflamanıza ve ruh halinizin çökmesine zemin hazırlar. Bunları sağlamlaştırmanın en etkili yöntemi, iradenize güvenmek ve kendiniz ile barışık olmayı sürdürmektir.

İnsanın sağlığını ayakta tutan ilk temel ilke, kendisini sevmesi ile başlar. Sağlıklı beslenmeye adım atmak ve ideal kilonuzu sabit tutabilmek için size vereceğimiz önerilere dikkat etmeli ve bu tavsiyeler doğrultusunda rotanızı doğru pusulaya çevirmeyi bilmelisiniz. Peki,1adımda sağlıklı beslenme ve zayıflama yöntemleri neler? Gelin bunların ipucularını birlikte öğrenelim. O halde başlayalım :


1- Yemek Düzeni

Sağlıklı beslenme şeklinin kurallarından biri, yemek düzeninin olmasıdır. Rastgele öğünlere dikkat etmeden beslenmek, yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Vücut sizden aldığı sinyal ile bu duruma alışır ve istenmeyen düzensizliğin içinde yer alır. Yemek düzeninin sağlanması gerekir. Bir de yemek yerken dikkat etmeniz bir diğer kural ise, yemeklerin çok yağlı kısmını tercih etmeminizdir. Yağı az olan ve suyu çok olan besinler, sindirim sistemini düzenleyerek, sizi çeşitli hastalıklara karşı korur.

2-Baklagiller Ne Kadar Tüketilmelidir 

Sağlığa güç veren baklagillerin en az 3 kere sabah  öğlen ve akşam tüketilmesi önemlidir. Baklagillerde var olan güçlü besinler hafıza zayıflığının önüne geçer, ideal kiloda kalmanıza yardımcı olur.

3- Meyveleri Nasıl Yemelisiniz ?

 

Çoğu insan meyve yerken kabuklarını hiç düşünmeden soyar ve çöpe atar. Oysa ki gerçek vitaminler meyvelerin kabuğunda gizlidir.Bilimsel araştırmalara dayalı yapılan bir deneyde, meyvelerde ki gerçek vitaminler, en çok dış kabuklarında yer almakta ve bağışıklığı inanılmaz derecede güçlendirmektedir. Kabuklu yenilebilen meyveleri çöpe atmayın.

Örneğin; elma çok faydalıdır.Teknik olarak domatesin bir meyve olduğunu hatırlatırsak, salatalarda domateslerin kabuğunu atmak yanlıştır. Armut,erik şeftali,portakal kabuğu ve meyvelerde rahatlıkla yenilebilir. Üstelik ideal bir kiloda kalmak ve gereksiz yağları vücuttan dışa atmanızı kolaylaştırır. Meyve yeme alışkanlığını asla bırakmayınız.

4- Hangi Ekmeği Yemeği Tercih Etmeliyim ?

Ekmeği tam buğday olarak tercih etmelisiniz. Buğday ve bulgurun katkısı oldukça büyüktür. Yemeklerinizde tercih edebilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken önemli kural, her türlü rafine ürününe sahip tahıllardan uzak durmanızdır.

5- Balığı Ne Kadar Tüketmeliyim ?

Sağlıklı bir yaşam için balık değerli bir gıdadır. Bunu haftada sadece 2 kere fırında pişirerek yemeniz sağlığınızı koruma altına alacaktır. Fırında yağı az şekilde pişen balık , kilo yapmaz.

6- Hangi Besinler Çiğ Yenilir ve Zayıflatır ?

Çiğ yenilebilen besinleri tüketmek oldukça faydalıdır. Eğer fazla yağlarınızdan kurtulmayı planlıyorsanız dilediğiniz kadar maydanoz ve sapını yiyebilir , ayrıca diğer yeşil çiğ yenilebilen sebzelerden de tüketebilirsiniz. Maydanozun zayıflamada etkisi çok büyüktür. Üzerine taze limon sıkılarak tüketilirse, kişi formda kalır, kilo almaz.

7- Yürürken Günde Kaç Adım Atmalıyım ?

Sağlıklı zayıflamanın ve dengede kalmanın tek alternatif yöntemi yürümektir. Sabah yürüyüşlerinin ve akşam yemeklerinden sonra yürüyüş yapmanın vücuda binbir faydası vardır. Bir kere sağlıklı kas ve eklemlere sahip olursunuz. Yürürken adımlarınızı saymak aklınıza gelmez. Zaten bu lafın gereğidir. Sadece öneri olarak 10. bin adım yürümek bütün vücudun dengesini koruma altına alur ve diğer organların muazzam bir şekilde çalışmasına katkıda bulunur. 10 bin adımı atabilmeniz için ortalama olarak günde 8 kilometre kadar yürümeniz gerekir. 10 bin adımı, koşu bantlarında tamamlamanız mümkündür. Eğer ideal yürümek istiyor ve sadece kilonuzu koruma istiyorsanız günde 2 saat 1000 km yeterlidir. 10 bin adım hızlı zayıflamak isteyenlere tavsiye edilir.

8- Yemekleri Nasıl Çiğnemeliyim ?

Eğer yemek yerken bunu hızlı yapıp çiğnemeden yutuyorsanız ,doğal olarak aldığınız besinler midede erimemeye başlayacaktır. Mümkün oldukça yemekleri yavaş çiğneme alışkanlığı edinin. Yavaş çiğnerken kilo almanız söz konusu değildir.

9- Günde 10 Bardak Su İçmek Yeterli midir ?

 

Suyun miktarı ne kadar çok olursa, zayıflık için o kadar iyidir. Fakat suyun da bir ölçüsü olmalı örneğin 3.5 litreyi geçmesi istenmeyen ödemlere neden olur.Vücudun taşıyabileceği ölçülerde su ihtiyacını sağlamak sizi ancak koruma altına alır. Bu sayede daha sağlıklı çalışan organlara sahip olur, böbrek rahatsızlıklarının içinde yer almazsınız. Bu nedenle günde 10 bardak su kesinlikle size yeter.

10- Yemekleri Nasıl Pişirerek Tüketmeliyim ?

Sağlıksız beslenmeye neden olan öğelerden biri yemeklerin pişirilme şeklidir. Yemekler kısık ayarda ve haşlanmış bir şekilde pişirilmelidir. Çok kızartma türleri sağlık etiğine terstir. Yemekleri yerken tabak ve kaşık çatal kullanımında ölçüyü kaçırmamanız gerekir. Kaşık ve çatal küçük boy kullanılmalıdır.

11- Yatmadan Önce Yemek Yemem Bana Zarar Verir mi?

Yatmaya yakın yenilen yemekler, hızlı kilo yapar. Eğer kendinizi çok aç hissediyorsanız, az yağlı gıdaları tercih edin ve iyice çiğneyiniz. Yatmadan önce bu davranışı yataktan 1 saat önce yaparsanız hiç bir zarar görmezsiniz.

12– Hazır Yiyecekler Kilo Yapar mı ?

Hazır yiyecekler hem sağlık için yetersiz besinler içerir , hem de içinde katkı maddeler barındırdığından sağlığa ciddi anlamda zarar verir. Doğru ve sağlıklı beslenmek için organik meyve ve sebzeleri tercih etmeli ve bunları özenle kendiniz hazırlamalısınız. Sizler için hazırladığımız 12 adımda sağlıklı beslenme ve zayıflama hakkında tüyoları aktardık.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*