Kilo Almayı Engelleyen 10 Harika Öneri

Alınan kiloları sonradan vermek oldukça zor olur. Vücut kiloyu nasıl kolay bir şekilde alıyorsa, sonradan alınan kiloyu vermesi de bir o kadar zor olur. Ölçülü yemek yeme alışkanlığını sürdürmek için dikkat etmeniz gereken bazı ince ayarlar var. Gün içinde hem yediğinizden keyif alacak hem de bu yediklerinizden kilo almayarak fit bir fiziğe sahip olabileceksiniz. Sizler için derlediğimiz kilo almayı engelleyen 10 harika öneriden bahsedeceğiz. O halde başlayalım ,doğru bir şekilde bilgilenelim.


1- Öğününüzü Azaltın

Çoğu aile restoranlara takıldığı zaman, en güzel yemeklerden yemek  ve o anı en özel seviyede taşımak ister. Yemek yerken lezzetin tesiri altında kalıp ölçüyü fazla kaçırırlar. Diyelim ki 4 kişilik bir ailesiniz ve aldığınız porsiyon 4 kişiye göre fazla kalmış. Bunu sadece kendiniz değil arkadaşlarınızın da tatmasına yardımcı olun. Gruplaşarak yediğiniz yemeklerde paylaşmak aşırı yeme ihtiyacınızı bu şekilde dengeleyecek, fazla kilo almanızı engelleyecektir.

2-Tatlıları Az Tüketin

 

Tatlı yemek, insanı oldukça mutlu eder ve kendine çeker. Tatlıyı yediğiniz zaman doyumluk değil, tadımlık olarak alın.Bir ısırık ve yeterli deme alışkanlığınızı sürdürdükçe kilo almayacak ve kilo kontrolünüzü en iyi şekilde sağlamış olursunuz. Yapılan en büyük hatalardan biri, tatlıyı bitene kadar tüketmek hatta fazla porsiyon kaldığında eve paket yaptırma alışkanlığı edinmektir. Gerekirse o tatlıyı yarım bırakın . Fazla yemek, tatlılarda en çok kilo yapan besin gurubunun içinde yer alır.

3- Kendinizi Test Edin

Arkadaşınız veya ailelniz ile gittiğiniz bir lokantada arkadaşınızın iştahla yediği yemekten sizde isteyin. O arada önünüzde duran o birbirinden lezzetli menüde çatal dolusu yemek yerine, bir kaç tadımlık alın ve kendinizi geri çekin. Eğer sabredip durabiliyorsanız, kendinizi biliyor ve iradenize güveniyorsunuz demektir.

4- Önceden Plan Yapın

Eğer çalışan birisi iseniz, iş yerinde sık atıştırmalar yapmayınız. Öğününüzü atlamadan planlı ve bilinçli yiyecekler hazırlayın. Kendinize koyduğunuz bu kural,zamanla sizi daha çok inceltecek ve fit bir fiziğe kısa zaman dilimde sahip olmanıza katkıda bulunacaktır. Çok acıktım modunu, az acıktım modu ile güncellemelisiniz. Böylece sınır çizginizi aşmamış olursunuz.

5- Hayır Demeyi Bilin, İstikrarlı Olun

Size uzatılan yemek ve diğer tekliflerde hayır derseniz o yemeği yememiş olursunuz. Her şeye evet ver tadayım der ve bu şekilde devam ederseniz, hiç bir zaman var olan kilolarınızdan kurtulamazsınız. Bu nedenle hayır deme alışkanlığı , sağlıklı ve kurallı yaşam şekliniz için çok önemlidir.

6- Ölçülü Yemeyi Seçin

 

Seçici olmak sizi duraklatır. Az ve öz yeme alışkanlığı edinin.Çok iştah kabartan yemeklerde bile kilo alacağınızı önceden hesaplayarak seçici olmanızda fayda bulunmaktadır.Sevdiğiniz yemeklerden tadımlık almasını huy haline getirin. Böylece istenmeyen kiloların içinde yer almayacaksınız.

7- Beden Ölçünüzü İnceltin

Her türlü gıdayı alan kişiler hızlı kilo alırlar. Böylece bedenleri büyüyerek giydikleri kıyafete bir zaman sonra sığmamaya başlarlar. Özellikle kilo yapan , hamburger, hamur işleri, asitli içcekler, kalorisi yüksek besinler, salam , sosis, sucuk, fındık, çekirdek, muz, yağlı süt ve peynir, kızartma türleri, dondurma gibi kilo yapan besinleri azaltmanız önerilir. Bu şekilde beden ölçünüzü inceltmiş olur ,her giydiğiniz kıyafette göz kamaştırıcı güzelliğe sahip olursunuz. İradenizi güçlü tutmalısınız.

8-Yeterli Su İçin

Sağlıklı organlara sahip olmak için, suyu yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmeniz önemlidir. Su fazla yağları yakar, kanı temizler ve böbreklerin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Suyu günde 2,5 litre kadar içen kişiler hem zayıf hem de genç kalırlar.

9- Kendinizi Ödüllendirin

Kilonuzu tartı üzerinde tarttığınızda,kilonuz gayet iyi görünür.Eğer, kilo almamış iseniz ara sıra kendinizi ödüllendirin. Birkaç tatlı kaçamak yapın. Canınızın ısrarla çektiği pastayı yiyin ya da bir başka besini tüketin. O an kısa süreliğine özgür kalın. Fakat bunu her zaman değil , 2 haftada bir kere az yemek koşulu ile yapın. Bu şekilde kilonuzda değişme olmayacak, sizlerde yedikleriniz ile mutlu olarak kendinizi ödüllendirmiş olursunuz. Eğer iradenizde başarı göstermiş iseniz, kendinize hediyeler alın ve ben bunu hak ettim deyin.

10-Küçük Bir ipucu 

 

Eğer kilo almak istemiyorsanız, istikrarınızdan kesinlikle vazgeçmemeniz gerekir. Çizginizin sınırını bilin. Asla dolduruşa gelmeyin.Evinizde sağlıklı atıştırmalıklar bulundurunuz. Yağlı ve tuzlu gıdaları azaltın. Şekeri hayatınızdan çıkartın ama vücut şekere ihtiyaç duyduğundan meyve özlerinde doğal şeker almayı ihmal etmeyiniz. Bol su için ve uyku düzeninizi bozacak içeceklerden uzak durunuz. Dengeli ve sağlıklı beslenmek ile beraber,mutlu olmak sağlığınızı korur. Besinlerde öğün atlamayın her şeyden az da olsa yiyin.

Sağlıklı bir diyette her yemekten az da olsa yenilmesi önerilir. Tamamen yemeği kesmek kas ve eklem dokularınıza zarar verir, bağışıklığınızı zayıflatır. Kilonuzun eksilip eksilmediğine her gün değil, haftada bir kere bakmanız moralinizi yüksek tutacak, sizi stresten uzaklaştıracaktır. Unutmayın, stres hem çok zayıflatır hem de aniden kilo yapar. Vücudun dengesini bozacak işlevlerden uzak durmanız gerekir. Sağlıklı günler dileği ile.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*