Çalışanlara Özel Diyet Önerileri

Masa başında çalışanların fazla hareketsizlikten dolayı epey kilo aldıklarına şahit olmaktayız. Kontrolsüz ve istem dışı alınan kilolar kişiyi mutsuz eder. Sadece kişi kilo almakla kalmaz bir de istenmeyen rahatsızlıklarda kendini bulur. Sürekli masa başında sabit durduğu için ciddi bel ağrısı, boyun ağrısı yaşar. Bacaklarda varis ve damar tıkanıklıkları meydana gelir. Eğer sağlıklı beslenerek kilonuzu korumak istiyorsanız size vereceğimiz birkaç tavsiyeye uymanız gerekir. Peki bunlar neler ? Birlikte aydınlanalım.


1- Kahvaltı Yapmayı İhmal Etmeyin

 

Çalışanların yaptığı en büyük hata sabahları uyanınca hızlıca iş telaşesinin içinde yer almak ve kahvaltı etmeden işe gitmektir. Sağlıklı bir başlangıç ve başarılı bir yol için, kahvaltının yeri ve önemi oldukça büyüktür.

Sabahları vücudun enerjiye ihtiyacı bulunur. Bu enerjiyi sağlamadan işe başlarsanız güç kaybeder çalışma sisteminizde istenmeyen aksaklıkların yaşanmasına sebebiyet verirsiniz. Kahvaltı seçiminizde karbonhidrat proteini almanız gerekir. En çok tercih edilen gıdalar arasında, ekmeklerden kepek veya çavdar ekmeği tercih edilmeli, ekmeğin yanında ise az yağlı peynir ve yulaf ezmesi kullanılmalıdır. Yulaf ezmesinin yoğurt veya süt ile karışımı kahvaltı keyfinizi arttıracaktır.

Sabahları içeriğinde B vitamini bol olan gıdalara öncelik vermelisiniz. Bunun nedeni unutkanlık gibi sorunlar yaşamanız için tercih edilir. B vitamini ayrıca hafıza gelişimi için son derece önemlidir. Bunun için et ve balık tercih edilebilir. Kalbinize güç kazandıran bu besinler sizi güçlendirerek ,enerji potansiyelinizi yükseltir.

2- Su İhtiyacınızı Arttırın

Sağlıklı böbreklere sahip olmanız için yeterli miktarda su alımına ihtiyacınız bulunmaktadır. Vücut, ısı dengesini eşitler. Atık maddelerin vücuttan daha kolay bir şekilde atılmasına yardımcı olur. Bakterilerin önüne geçer. Beyne oksijen verir ve düşünme potansiyelinizi arttırır. Böylece iş yaşantısında daha motive edici bir kimliğe sahip olur ve her işin arkasında müthiş başarılar elde edersiniz. Unutmayın, su hayatınıza yön veren gerçek yaşam kaynağıdır.

3- Kahve ve Çay İçme Alışkanlığınızı En Aza İndirin

Çay ve kahvenin içinde yoğun miktarda bulunan kafein, diğer vitaminlerin zarar görmesini ve bundan negatif bir hal almasına neden olur. Gerçek vitaminlerin vücuda dağılması, sağlıklı organlar için önemlidir. Çay ve kahve kullanımında A-C-B-D-K -E vitaminler değerini yitirir. Kısacası çayın ve kahvenin vitamin bakımından hiç bir faydası yoktur. Tek güzel özelliği kahvenin beyni uyarması ve zinde kalmasını sağlamasıdır. Bu da geçici bir durum olduğunda vücuda herhangi bir vitamin depolamaz. İnsülün hormonun uyarır. Hiperglisemi değerini yükseltir. Hiperglisemi demek, kandaki şeker yüksekliğine verilen addır. Eğer çay içmeyi seviyorsanız siyah çay yerine, doğal bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Üstelik bitki çayları sizi formda tutar.

4- Günde 3 Öğün Yeme Alışkanlığı Edinin

Sağlıklı beslenmede öğün atlamak sağlığın değerlerini bozar. Bu nedenle size uygun ara öğünlere göre beslenmeniz gerekir. Enerjinizin artması ve daha sağlıklı düşünmeniz için günde 3 öğün yeme alışkanlığı edinmeniz gerekir. Eğer ofiste atıştırma yapıyorsanız saat öğle 3 ve 5 arası minik atıştırmalar yapabilirsiniz. Örneğin, ceviz , kuru üzüm, meyve , süt veya ayran gibi zihni açan gıdaları seçmelisiniz.

5-Meyve Yiyerek Tatlı Özlerinden Faydalanın

Şekerli gıdaları şeker olarak tüketmek, çaya fazla şeker atmak, keki çok şekerli yemek, çikolatayı çok fazla tüketmek, şekerin dengesini bozar ve size şeker ihtiyacını fazlasıyla verir. Fakat bu şeker alım,ı bu şekilde sağlık içermez. Meyvelerde var olan şeker özlerinden yararlanmanız gerekir. Neredeyse her meyvede şeker miktarı doğal olarak bulunmaktadır. Elma, armut, üzüm , kayısı , şeftali ve mandalina gibi meyvelerde bolca şeker ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

6- Spor ve Egzersize Zaman Ayırarak Formda Kalın

Sağlıklı yaşamın temeli olan sporun günlük yaşantımızda her gün düzenli bir şekilde sağlanması sağlığımız koruma altına alır ve daha dinamik bir bedene sahip olmanıza katkıda bulunur. Metabolizma spor ve egzersizlerin etkisi ile düzene girer. Fazla ve istenmeyen yağları metabolizma dengeleyerek atar. Spor vücudun en iyi antioksidanıdır. Zararlı bakterileri hareket sistemi ve sindirim yolu ile atmanıza yardımcı olur. Bunu idrar yolu ile her defasında erittiğiniz yağlar ile su sıvı şeklinde atarsınız.

İş çıkışlarında yürüyüş yapmayı seçebilir , sabah işe 15 dakika daha erken giderek yürüme ihtiyacınızı çeşitli egzersizlikler ile tamamlayabilirsiniz. Koşmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü, işe giden biri koştuğunda enerjisini tükenir ve terler. Bu da kişinin hasta olmasını tetikler.

7- Toplantı Öncesi Ceviz ve Fındık Yiyerek Enerjinizi Arttırın

 

Genelde çalışan kişiler özel toplantılarda çok heyecanlanırlar ve bu heyecan onların hata yapmasına neden olur.Böyle bir durumda enerjinizi arttıracak besinler yerseniz o an toplantıda enerji düşüklüğüne neden olan bir tablonun içinde yer almayacaksınız. Uzman araştırmalar ve bilimsel çalışmalara göre cevizin ve fındığın iş ve okul yaşantılarında üstün performanslar gösterdiği tespit edilmiştir.

Ceviz ve Fındığın içeriğinde bulunan yağ asitleri ve omega 3 bulunur.Bu da hafıza ve beyin gelişimi için mucizevi bir etkiye sahiptir. C vitamini o an için alındığında beden yorgunluğunu atacak ve bağışıklık kazanacaktır. İş hayatında doğru beslenme yaşam kalitenizi arttırır. Mutlu günler dileği ile.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*