Cilt ve Beden Sağlığına İyi Gelen 10 Mucizevi Yağ

Sağlığımızı korumak için çeşitli bitkilere ve bitkilerden elde edilen yağlara ihtiyacımız bulunmaktadır. Cilt ve beden sağlığınızı koruyarak güzelleşebilir ve birçok hastalıklarda, doğanın size sunduğu bitki özleri sayesinde, dinç bir bedene sahip olabilirsiniz. Sizlere derlediğimiz 10 doğal bitki özlü yağların nelere iyi geldiği hakkında bilgilendirmelerde bulunacağız O halde başlayalım,aydınlanalım.


1- Adaçayı Yağı

Cilt ve ruh sağlığı için oldukça önem taşıyan bu yağ özellikle cilt ile dosttur. Cildi kötü bakterilere karşı arındırır ve nefes almasına katkıda bulunur. Soğuk algınlığına bağlı astım,bronşit,kuru öksürük ve balgama oldukça iyi gelir. Bebeklerde kullanılması, gaz giderici etkisine sahiptir. Bebeğinizin karnına ince tabaka şeklinde sürerek oval bir şekilde masaj yapınız. Bu masaj bebeğinizin daha rahat gaz çıkartmasına yardımcı olur. Bir diğer faydaları,uyku düzenleyicidir. Çeşitli migren ve sinüzite bağlı ağrılarda,ağrı kesici görevini üstlenir. Baş çevresinin kısmını ince tabaka şeklinde masaj yaparak, ağrıyan bölgenin nefes almasını sağlayabilirsiniz. Adet düzensizliğine iyi gelir.

2- Acı Badem Yağı

Gün içinde beden ve zihnimizin yorulmasından istinaden ruh halimiz çok çökmüş bir durumun içinde yer alır. Sosyal yaşantımızda strese bağlı gerginliklerimiz bu nedenle arttığından kırıcı olabiliriz. Hem strese hem de beden ve zihin yorgunluğuna iyi gelen acıbadem yağı oldukça faydalıdır. Kenya,kurt ve parazit gibi asalak böceklerin düşmesine yardımcı olur. Yemeklerde kullanımı sağlığı korur. Şeker hastalığına iyi gelir. Şekeri ve kanı düzenler. Stresli durumlarda masaj olarak vücuda kullanılır ve bu sayede vücut inanılmaz bir rahatlama sağlar. Kullanımı bir çay bardağının içine 2 damla gelecek şekildedir. Fazlası tavsiye edilmez.

3- Aleo Vera Yağı

Her türlü haşeme ,böcek sokmalarında etkili bir yağdır. Ağrı kesici görevini görür vücut direncini güçlendirir. Antioksidan görevini sağladığından çeşitli bakterileri dışa atar. Ağız yolu ile alınan bu yağ sindirim tembelliğinin önüne geçer ve kabızlık sorunlarını giderir. Mide ve bağırsak hareketlerini düzenler.Güneş ışınlarına bağlı gelişen zararlı ışınlara karşı koruyucu krem görevini üstlenir. Çeşitli kazalarda meydana gelebilecek yanık ve yaraların iyileşmesinde güçlü bir özelliğe sahiptir. Yara ve yanıkların daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

4- Anason Yağı

Çok sinirli kişilerin, özellikle anason yağını tüketmeleri tavsiye edilir. Sakinleştirici ve sinir yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Özellikle midede oluşan gaz ve şişkinliklerin giderilmesinde kullanılır. Tedaviye olumlu sonuçlar verir. Lohusa dönemlerinde kullanılması tavsiye edilir. Süt yapıcı özelliği vardır. Anne sütü alan bebeklerde beslenme oranı, artan süt sayesinde daha kaliteli olur ve bebek sütü yeterli bir şekilde tüketir. Uyku sorunu yaşayanlarda uyku düzenleyici payı büyüktür. Günde 3  kere bir çay bardağına 3 damla ayarında karıştırılarak içilmesi sağlığı korur. Ayrıca cilde masaj uygulayarak çeşitli ağrı ve yaralarda, cilt güzelliklerinde anason’un yağından yararlanabilirsiniz.

5- Ardıç Katranı Yağı

Ayaklarda çok çıkan mantar hastalıkları ile baş etmek zor olur. Bu yağ, cilt üzerinde zor geçen yaraların,enfeksiyonlu mantar ve sedefe bağlı yaraları kolay bir şekilde iyileştirir. Egzema da etkilidir. Her türlü saç ve deri kaşıntılarının giderilmesinde kullanımı uygundur. Eğer kaşıntılar çok fazla ise önce banyoda defne sabunu ile liflenerek vücudunuzu iyice temizleyiniz. Daha sonra banyo sonrası masaj şeklinde bu yağı, çeşitli yerlerinize sürerek rahatlayabilirsiniz.

6- Ardıç Yağı

 

Kış aylarında aldığınız soğuklar istenmeyen hastalıkların perdesi olur. Her türlü gribal enfeksiyonlarda, nezle ve polene bağlı gelişen aksırma,hıçkırma ve üşütme durumlarında kullanılır. En güzel özelliği, kanı temizleyerek sizi zararlı bakterilerden korumasıdır. Hem yağ hem de suyun içine bir kaç damla ekleyerek kullanabilirsiniz. Dilerseniz sadece cilt üzerinde masaj yöntemi ile ağrıyan bölgelerin hafiflemesini sağlayabilirsiniz. İdrar enfeksiyonlarına ve diğer diyabete bağlı hastalıklara da iyi gelir. Şekeri ve kanı düzenler. Anjin problemlerine iyi geldiği de vurgulanmaktadır.

7- Alabalık Yağı

Bel fıtığı, yaşın ilerlemesi ile beraber yapılan ağır işlerde ortaya çıkar. Bel hastalıkları, çekilmez hastalıklardır. Alabalık yağının bel fıtığı sorunlarında ağrı kesici, rahatlatıcı bir özelliği bulunmaktadır. Ağrıyan bölgeye masaj yöntemi ile yağı iyice yedirerek azaltabilirsiniz. Bel ve sırt ağrıları için mucizevi bir yağ olduğu vurgulanmaktadır. Kas ve eklem ağrılarını giderir. Kas gevşetici özelliği bulunur. Bu nedenle kas ve eklemler gevşeyerek daha rahat bir konumda yer alır. Çoğu insanın severek yediği bu yağ, tek bel ağrılarına değil,dizde kireçlenmelere,damar tıkanıklarına, romatizmal ağrılara oldukça iyi gelir.

8- Argan Yağı

Gençlik iksiri olarak bilinen argan yağının özellikle cilt ve saç yapısında rolü oldukça büyüktür. Cilt kırışıklıklarına, saçın dökülmesine faydalıdır. Üstelik saçların daha dolgunluk kazanmasını ve uzamasını sağlar. Her türlü iltihaba iyi gelir. Göz altı kırışıklıklarını giderir. Masaj yöntemi ile parmak uçlarınızı kullanarak , dilediğiniz yere bu yağı uygulayabilirsiniz. Faydasını göreceksiniz.

9- Avakado Yağı

Deri hastalıklarında güçlü enzimlere sahiptir. Deriyi ve cildi en baştan onarır ve genç kalmasına katkıda bulunur. Kurumuş cildin yağ ve nem dengesini eşitler. Yüksek miktarda A ve E vitamini içerdiğinden saç ve cilt üzerinde payı oldukça büyüktür. Kas gevşetici olarak’ta kullanılır. Eğer çok zayıf kaş ve saçlara sahip iseniz avakadonu tesiri ile bu zayıflığı güçlendirebilirsiniz. Aynı zamanda selülit giderici etkiye sahiptir.

10– At Kestanesi Yağı

Güçlü bir antioksidan özelliği taşıyan bu yağ, her türlü romatizma ve mafsal ağrılarına iyi gelir. Göz altı çevresinde yaşlanmaya bağlı gelişen kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır. İnce kılcal damarları düzeltir. Cilde parlaklık ve canlılık sunar. Boyun ve bel ağrılarını giderir. Birçok ağrıda doğal ağrı kesici özelliğini taşır. Cilt ve beden sağlığımıza iyi gelen 10 doğal yağ‘dan bahsettik. Sağlıcakla kalın.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın