Taşıyıcı Ne Demektir ?

Kan hastalıklarına sahip olan çiftlerin çocuklarında , taşıyıcılık oranı fazla olabilir. Hemoglobinopatiler, nesilden nesil geçen kalıtsal bir hastalık türüdür. Çocuk ya annesinden dolayı, ya da babasından dolayı bu hastalığı taşır. Taşyıcılık; kişinin bu dünya’dan göç etmesine dek sürer. Bu hastalığı taşıyan kişilerde sıklıkla gözlemlenen tablolarda ilk olarak aşırı yorgunluk gelir. Kişi görsellik bakımından,sürekli bezgin,solgun ve cansız bir konumdadır. Ayakta durmaya mecali yoktur. Üşengeçliği ve sürekli üşür halde olmasının en büyük nedeni kan hastalığının olmasından kaynaklanmaktadır.

Taşıyıcılar her ne kadar solgun ve yorgun bir izlenim verseler de, bu kişiler kesinlikle hasta değillerdir. Normal yaşantılarına sorunsuz bir şekilde devam ederler. Fakat ,evlenme olgusunun içine girdiklerinde bu onları biraz düşündürür ve çocuk sahibi olmaya yakın zamanlarda, kafaları karışmaya başlar. Sizlerde, evlilik öncesi bazı testleri yaptırarak herhangi bir kan hastalığınızın olup olmadığını,taşıyıcı olup olmadığınızı, gerekli sağlık kuruluşlarından kan örneği vererek testlerden öğrenebilirsiniz.

Taşıyıcı anne ve babanın çocuklarında, 3 çocuktan birinde tamamen hasta olarak dünya’ya gelmesi beklenebilir. Genelde taşıyıcılık erkek çocuklarında daha yaygın olmaktadır. Kız çocuklarında ise yarı yarıya taşıyıcılık gözlemlenmektedir. Taşıyıcı olduğunuzu önceden öğrenmek, sizin daha bilinçli hareketler içinde bulunmanıza yardımcı olur. Örneğin, bir taşıyıcı kişi, taşıyıcı olmayan biri ile evlendiğinde, dünya’ya getirdikleri çocukların hepsinde %48-50 kadar taşıyıcılık söz konusu olabilir. Fakat %40’ında ise doğan bebeklerin normal olarak dünya’ya gelmesi beklenebilir. Bunun bir taşıyıcı bir taşıyıcı olmayan eşler arasındaki gen faktörüne dayalı olduğunu unutmayınız. Çocuk genelde az taşıyıcıdır.

Yapılan araştırmalara göre, bir taşıyıcı ve bir normal kişinin çocuklarından birinden biri ,normal ,bir diğerleri ise, hasta olarak doğar. Bunun net bir sonuca ulaşabilmesi için, çocuklara da gerekli tarama testlerini doğduktan hemen sonra yaptırmak gerekir.

  • Evliliklerde 2 taşıyıcı kişinin çocuklarında,%25-30 arası kalıcılık, %48 – 50 arası çocuklarda normal taşıyıcılık rastlanmaktadır.

Normal taşıyıcı çocuklarda sıkıntılar yaşanmaz. Hayatına kaldığı yerden,sorun yaşamadan devam eder. 2 taşıyıcının çocukları ortalama %25 oranlarında hasta olarak dünya’ya gözlerini açmaktadır.%25 kadarı ‘da az taşıyıcı olarak doğabilir,normal olarak yaşamını sürdürebilir.

Taşıyıcı kişilerin evlenmesi ,sağlıksız ve hasta çocuklara sahip olmasına neden olur. Özellikle kan bağı ile yapılan akraba evliliklerinde, risk oranı daha yüksektir. Çocuk özürlü olarak dünya’ya gelebilir. Akdeniz anemisi taşıyıcıları, çocuk sahibi olmadan, uzman hekimden bilgi almalı ve acele etmemelidir. Sağlıklı yaşamanın en etkili kuralı, bilinçli hareket etmektir. Mutlu beraberlikleriniz daim olsun. Sağlıcakla kalın.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın