Taşıyıcı Çiftler Bebek Sahibi Olabilir mi ?

Evlenmeden önce bazı tarama testlerinin yapılması, ilerde doğacak çocuklarınız için oldukça önemlidir. Bazı taşıyıcı kan hastalıklarına sahip kişilerin çocukları, sakat veya hasta olarak dünya’ya gelebilir. Eğer sizde  de bilmediğiniz hemoglobinopati taşıyıcılığı var ise evleneceğiniz kişide de bu taşıyıcılık söz konusuysa, ilerde sağlıksız çocuklarınız olma ihtimali yüksektir.

Tek taşıyıcı eşlerde, genetik faktörün işlemesi çocuk üzerinde %50 kadardır. Bu oran taşıyıcılığın kısmen ele alır yani çocuk,az taşıyıcı faktörünün içinde yer alır. İki eşte aynı kan hastalığı mevcut ise bu durumun oranı % 25 ‘in altına kadar düşmekte ,sağlıksız olma ihtimali ,doğan bebeklerde artış göstermektedir.


Taşıyıcı Çifler Bebek Sahibi Olmadan Önce Hangi Tanı Merkezine Gitmelidirler ?

Tarama testleri genetik ve kalıtsal olarak adlandırıldığından, evli çiftlerin bebek düşünmeden önce gitmesi gereken bölüm, Genetik Tanı Merkezi ‘dir. (GTM) Uzman, çiftlerin sorunlarını dinledikten sonra ,gerçek tanıya ulaşmak ve tanıyı netliğe kavuşturmak için hastalarını, Genetik Tanı Merkezi’ne yönlendirir. Orada her iki çiftten gerekli kan doku örnekleri alınarak, kan analizleri tarama testinden geçer. Tanı merkezlerinde, inceleme sonucu ele alınan tetkiklerin sonucu çıkmasıyla beraber ,  çocuk için karar alınmamalı , eğer evlilik gerçekleşmemiş ise, evlilik için acele edilmemelidir.

Evlenen çiftler ya da evlenmeye yakın kişiler önceden bu testleri yaptırarak sağlıklı karar alırlar. Bu nedenle evlilik ve evlilik aşamasında ki çiftler genetik tanı merkezine giderler. Evli insanların çocuk sevdasına girişmeden, genetik tanı merkezini ziyaret etmeleri çok önemlidir. Hayatları yanlış verilen bir karara dayalı sonradan yıkıma uğrayabilir. Sağlıklı gebelik ve mutlu bir aile tablosu için düşünmeden hareket etmemek gerekir. Bilinçli ve doğru adımlarla ilerlemek kişiyi ancak mutlu eder.

Tanı yapılmadan kadın önceden gebe kalmış ise, gebeliğin ilk 2.ayında hemen gerekli testler yaptırılmalı,risk içeren bir durum söz konusu ise bebek alınmalıdır. Hemoglobinopati,doğum öncesi tespit edildiğinde risk içeren gebeliğe son verilir. Böylece bebek sakat ya da özürlü olarak dünya’ya gelmez. Hamileliliğin ilk 2. ayında bu risk varsa bebek alınabilir. Geç kalınmış ise hiç bir şekilde bebek alınamaz, risk içerir.

Hemoglobinopati taşıyıcılığında bilinmesi gerekenler

  • Asla evliliğe engel değildir. Sadece çocuk sahibi olma konusunda önceden tedbirler alınır.
  • Bu ırsi bir durumdur. Aynı zamanda kalıtsaldır. Fakat bir hastalık olmadığından tedavi gerektirmez.
  • Bu doğuştan gen yolu ile taşıyıcılık sağlayan bir kan hastalığıdır.
  • Sonradan meydana gelmez. Bu nedenle hastalık olarak kabul edilmediğinden,tedavisi sağlanmaz.
  • Evlilik öncesi hemoglobinopati tarama testinin yapılması gerekir.

Bu testin faydaları

Erken tanı ile sağlıksız çocuklar doğurmaz, daha bilinçli adımlar atarsınız. Doğum risklerini ve bebekte var olacak taşıyıcılık oranlarını doktorunuzdan test sonrası daha net bir şekilde öğrenirsiniz. Evlilik aşamalarında daha sağlıklı kararlar alırsınız. Genelikle gebelik başlasa da erken tanı ile bebeğin sakat olarak dünya’ya gelmesi engellenebilir. Hemoglobinopati tarama testi yapılması gereklidir. Bu konuda ilk önce Aile hekiminize başvurmanız ve bilgi almanız tavsiye edilir. Sağlıklı günler dileği ile.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın