Gıda Boyaları Çocukları Nasıl Etkiler ?

Bilimsel literatürdeki yapılan bazı çalışmalarda, boya maddeleri  , insanların sağlığını ciddi safhalarda etkilemekte, ve bozmaktadır. Genel halsizliğe yol açan, bu katkı maddeleri cilt reaksiyonlarına sebebiyet verir. Katkı maddelerinin bazılarının içeriğinde, histopatolojik,karsinojenik,genotostik etkisi bulunmaktadır. İmmunotoksik etkisinin yoğun olarak yarattığı bağışıklık zayıflığı, bu saydığımız etkin maddeler ile saptanmıştır.

Gıda boyaları DNA hasarına yol açar. Kromozom kırıklıklarına neden olur. Kromozom kırıklıklarının oluşması karaciğerde ve diğer önemli organlarımız olan, böbrek,testislerde dejeneratif dozların değişimi ve fazlalığı ile meydana gelmektedir.

Gıda katkı maddelerin yasalara uygun koşullarda kullanılması gerekir. Gıda maddesinin bazı zararlı katkı maddeleri, çocukların beyin ve cilt sağlığını ve diğer önemli iç organlarının zarar görmesine neden olur. Kanserojen maddelerin ve hücrelerin oluşumu,vücut haznesinde çoğalmaya başlar. Özellikle, küçük çocukların ciltleri hassas olduğundan , çeşitli alerjilere ve enfeksiyonel hastalıkların oluşmasına zemin hazırlar. Peki, gıda boyaları çocukları nasıl etkiliyor? hep birlikte aydınlanalım.


Gıda Boyalarına Maruz Kalan Çocuklarda Sık Yaşanan Belirtiler

– Çocuk kontrolsüz bir şekilde bağışıklığını kaybetmeye,güçten düşmeye başlar.

-Ağız kenarlarında ve yanak kısımlarında sivilceye benzer değişik yara ve benzeri kabartmalı alerjiler çıkar. Alerjiler tedavi sağlanmadıkça cildi tesiri altına alarak yaygınlaşır, çoğalır.

– Çocukların gözleri oldukça hassastır. Gıda boyalarına bağlı kalan çocuklarda, görme kayıpları meydana gelir. Görme duyusu zayıflar. Göz çeşitli alerjilerin içinde yer alır. Gözde sulanma, kanlanma, sürekli kaşınma ve çapaklanma oluşur.

Çocuklar böbreklerinde ciddi rahatsızlıklar yaşarlar. Kortizon hastalığı gelişir. Ödem şeklinde ve bacaklarda morarma şeklinde ilk belirtiyi kortizon çocukta bu şekilde gösterir. Böbreklerin sağlıksız olmasının nedeni , bilinmeyen kimyasal maddelerin organların içine kadar sızmasıdır. Bu da sağlıklı ve önemli rolü olan organlarımız için tehlike kalkanıdır.

– Karaciğer hastalıkların artmasına ve kan düzeyinin yükselmesine neden olur. Kanda yağlanmalara ve değişik zararlı sıvıların oluşmasına ön zemin hazırlar.

 Not : Çocuğunuz gıda katkılı boyalardan uzak tutun. Sağlıklı olmayan hiç bir şeyi çocuğunuza laik görmeyiniz. Çocuklar gıda katkılı besinlerden, Gıda boyalarından uzak durmalıdır.

  • Unutmayın; Çocuklar yetişkinlere göre daha hassas bir yapıya sahiptirler. Onları korumak sizin elinizdedir. Sağlıklı çocuk,topluma kazanılmış en değerli altındır. Paha biçilemez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*