Süt Dişleri Ne Zaman Çekilir ?

Süt dişleri normal bir şekilde geliştiğinde ve diş çürümemiş ise, diş çekimi işlemine gerek duyulmaz. Diş kendiliğinden düşerek,normal dişin oluşumu gerçekleşir. Süt dişlerinin çekilmesinde ,ihtiyaç duyulan durumlardan biri, çürük dişin aşırı derecede madde kaybına uğramasıdır. Enfekte süt dişlerinin tedavisi bazı durumlarda mümkün olmayabilir. Bu tür olası durumlarda, doktorunuz çocuğunuzun süt dişinin erken çekilmesini sizden talep edebilir.Sizin onayınız ile diş çekilir.

Çocuk diş sağlığı için, madde kaybına uğramış çürük dişin çekilmesi, diş sağlığı açısından son derece önemlidir. Bu zarar görmüş dişin bekletilmesi, çocuğun diğer sağlıklı dişlerinin de zarar görme olasılığını yükseltir. Böylece çocuk birden fazla sağlıklı süt dişini erken zamanda kaybeder.

Henüz gelişimi tamamlanmamış dişlerin,korunmaması bu olası riskleri meydana getirir. Bunlar :

– Çiğneme fonksiyonunda ciddi anlamda sıkıntılar yaşanır.

– Konuşmada gerilikler ve konuşma bozuklukları oluşur.

– Çocuk konuşma pozisyonuna geçtiği vakit, algı zayıflığına , konuşmada teklemeye ve kelimeleri yutmaya başlar. Kontrolü istenilen seviyede taşıyamaz hale gelir.

 

Süt dişleri çekilirken, çocuğun dişinde eğiklikler,boşluklarında denge bozuklukları ,dişin yerine oturamaması ve diğer arkadaş dişlerin boşluk şeklinde görünmesi, diş çıkma pozisyonunu yandan sağlaması gibi istenmeyen diş ve çene bozuklukları da aynı zamanda korunma altına alarak estetik yöntem ile çocuğun dişlerine uygulanır. Bu nedenle çekim boşluklarının yer tutucu özelliği ile korunması oldukça önem taşır.

Süt dişlerinde çürük oluştuğu vakit, çürüğü engelleme tedavisi için herhangi bir teknik geliştirilmemiştir. Fakat normal dişlerde çürüme olduğunda ,kişiye kanal tedavisi yapılır ,çürük dişin sinirleri alınarak metal dolgu ,diş üzerinde eritilir ve dişin kökü güçlendirilir. Çocuklarda çürük dişlerin azaltılması için, hasta çocuğa fissür örtücü yani diğer adlandırması ile florür uygulaması uygun görülür. Fissür örtücülerin kullanımında, çürüğe eğilimli süt dişleri, korunma altına alınır. Bu fissür örtücülerin amacı, beyaz renkli ve ya metal renkli çürük önleyici metaryeller ile gerçekleşir.

6 yaşına gelen bir çocuğun süt dişlerinin arka kısımlarında 2 adet kalıcı diş sürümeye başlar. Çürüme olgusu tekrardan meydana gelebilir. Fluorid uygulamalarında yani fluor; çürük başlangıcında yer alan mineler bu doğal element ile korunur.

Çocuğun dişleri günde en az 2 kere sabah akşam olmak üzere 2 dakika kadar fırçalanmalıdır.

Çocuklarda diş fırçalama alışkanlığı küçük yaşta olmalı 8. aydan sonra çocukluk evresine giren ve ilk süt dişleri çıkan çocuğa , fırça eğitimi verilmelidir.

Fırça 6 ay süre ile aşınma yapmadan değiştirilmeli, tercihen yumuşak diş fırçası kullanılarak ,çocuğa diş fırçalamayı sevdirmelisiniz. Bunu,önce eğlenceli oyun şeklinde çocuğunuza sağlamalısınız. Daha sonra çocuk bundan keyif alarak bu alışkanlığı kazanacak, sorumluluğunun farkına varacaktır.Çocuğunuzun sağlığı her şeyden önce gelir. Sağlıklı,mutlu günler dileği ile.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*