Boyanan Saç Neden Kaşınır ?

Boyanan saç neden kaşınır ?

Saç sağlığı, çeşitli kimyasal maddelere maruz kaldığında zayıflamaya, güç kaybetmeye hatta , dökülmeye başlar.  Saçın hayatımızdaki akışı ve önemi oldukça büyüktür. Saç sağlığının olmaması ve saçın özensiz kullanılması saç köklerine ciddi anlamda zararlar verir. Saç besine,suya,ilgiye hatta sevgiye ihtiyaç duyar. Ona nasıl bakarsanız o da size o güzelliği sunar. Saç dökülmeleri çeşitli sebeplere bağlı gelişir. Öncelikle; ilk belirti, beslenme bozukluğu’dur.

Diğer belirtiler ise ;

 • Sık kullanılan ilaçlar,
 • hormon bozukluğuna neden olan alt temel hastalıklar,
 • sigara ve alkol kullanımı,
 • suyun yetersiz tüketilmesi,
 • lif içeren zengin meyve ve sebzelerin az tüketilmesi,
 • saçın sık sık boyanıp ya da çok sık yıkanıp, sabuna ve saç kurutma makinesine maruz kalması ve ihtiyaç duyulması,
 • çeşitli güneş ışınları, sıcak suyun bilinçsiz bir şekilde kullanılması,
 • nikotin içeren besinler ve içeceklerin vücuda depolanması ve aşırı stres gibi durumlar saçın ana düşmanıdır.
 • Saç bu zararlardan dolayı güç kaybederek yıkıma uğrar. Sönük ve cansız olur. Zamanla dökülen kalıcı saç dökülmeleri ile beraber,saç kelleşmeye kadar gider. Ciddi saç kayıpları meydana gelebilir.Peki,sıklıkla karşılaştığımız saç kaşınmaları en çok hangi durumlarda ortaya çıkar? Boyanan saç neden sürekli kaşınır ? Hep birlikte bilgilenelim.

 

Saç Boyama Sonrası Kaşınmalar Neden Gerçekleşir?

 

Saçınızı boyamadan önce,kullandığınız saç boyasının markası ve kalitesi çok önemlidir. Her saç boyası sizin saçınıza uygun olmayabilir. Boya seçimi ciddi bir şeydir. Tamamen saç sağlığını ele alır. Saçınızı boyama sebebiniz görsellik olarak, farklılıklar,ya da saçta oluşan beyazları kalıcı bir şekilde kapatma gibi ihtiyaçlardan saç, boya isteyebilir. Saç bakımında yapılan boyalar eğer doğal yöntemler ile evde uygulanıyorsa, boya üzerinde yazılan maddelerin sırası ile tek tek okunması gerekir. Saçınızda alerjiye bağlı bir durumun olup olmadığını önceden test etmelisiniz.

Eğer direk bu boyama işlemini saçınıza uygularsanız ve saçınız bu boya için gerekli ihtiyaçları karşılamıyorsa istenmeyen alerjilerin meydana gelmesine sebebiyet verecektir. Alacağınız saç boyasının tescilli olmasına özen gösteriniz. Özellikle, son kullanma tarihine bakmadan satın almayınız! bu yapacağınız hata, saçınızı kaybetmeye kadar gidebilir. Saçınız aniden yanabilir. Ciddi kaşıntılar ile günlerce sizi uyutmaz.

Boyanan saç neden kaşınır ?

Saç kaşıntılarının geneli ,boya sonrasında meydana gelir. Eğer saçınızı boyayamıyor’sanız, bu yaşın ilerlemesinde, beyaz çıkmaya yakın durumlarda, saç ilk belirti olarak kaşınma belirtisi verir. Çocuk ve yetişkinlerde görülen saç kaşıntısı ,bit ve sirkelerden oluşabilir. Eğer bit varsa, saç ciddi anlamda kaşınır ve bu kaşınmalar saç diplerinde istenmeyen yaralara sebebiyet verir.

Saçınızı sürekli boyayan biri iseniz, saçlarınız diplerden çıkmaya başladığı zaman saç doğal kökü kabul etmeyecek ve kaşınarak boyama ihtiyacını sizden bekleyecektir. Boyaya alışmış bir saç, boya istediği zaman bunu kaşıntı olarak belli eder. Sürekli saç dipleri kaşınır ve rahatsız etmeye başlar.

 

 • Yanlış boya kullanımı ve boyanın saçta çok bekletilmesi saç kaşıntılarını çoğaltır.
 • İstenmeyen zararlı alerjilerin saç köklerinde oluşmasına zemin hazırlar.
 • Saçın boyama kurallarına uygun olması,bu kaşıntıların çoğalmasını engeller.

Eğer, saçınızı kendiniz boyamıyor iseniz, mutlaka uzman kuaförlerden destek alarak, saç bakımınızı sağlayınız. Saçın kaşınma nedeni,yanlış boya seçimi, alerji testinin size uygun olup olmadığını bilmeden hemen uygulama metoduna geçilmesi ve boyanın saç üzerinde çok bekletilmesidir.

 • Yaşın ilerlemesi durumlarında beyazlayan saçlarda da kaşıntılar çıkar ve saç diplerinde sivilceye benzer alerjiler oluşur. İşte bu yaralar ,ciddi kaşıntılara yol açar. Sağlıklı saçlara kavuşmanın altın kuralları,bilinçli hareket etmekten geçer. Sağlıklı günler dileği ile.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*