Hızlı Diyetin Vücuda Zararları

Bazı insanlar fazla kilolarından çabuk kurtulmak için kendilerini birçok besinden kısıtlayarak , hızlı zayıflama yöntemlerini seçerler. Bu şok diyet uygulamasında vücut bundan olumsuz etkilenir. Kilo kaybının en önemli nedeni ,diyet enerjisinin en alt tabakaya inmesidir. Bu diyet enerjisinde azalmalar başladıktan hemen sonra vücut dengesinde gelişen bozukluklar kişiyi yorgun bırakır. Güç kaybı, dene kaybı yaşanır.

Vücut aniden vitaminden kesilir. Bu nedenle kişi sağlık kaybı yaşar. Şok diyetler beklenmedik zamanlarda vücuda aniden yüklenmesi sonucu insan sağlığını ciddi anlamda riske atar. Örneğin, vücudun kalori değeri (kcal) hesaplandığına 1000 kcal altında olduğu vakit , vücut kendini birçok hasarın içinde bulur. Hızlı diyetler yanlış diyet moduna girdiğinde ”şok diyet” olarak tanımlanır. Kişi kısa zamanda sağlığını kaybeder.

Şok diyet aynı zamanda beyin dalgalarına da zarar vermektedir. Ayrıca ağızda istenmeyen asetonu andıran ağır kokular oluşur. Vücut dengesini bir süre sonra kaybeder ,toparlanamaz. Bağışıklık sisteminde artan zayıflamalar bünyenin gün içinde aşırı halsiz olmasına neden olur. Hızlı diyetin vücuda birden fazla zararı bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sıralamak gerekirse,

-Sinir sistemine hasarlar oluşur. Kişide yoğun bir şekilde ruh hali bozukluğu,davranış bozukluğu, depresyon ve unutkanlıklar gelişir.

-Solunum sisteminde yaşanan nefes alma verme güçlüğü artar.

– İştahsızlık sorunları ,günden güne daha fazla artmaya başlar. Yutkunmada güçlükler yaşanır. Sindirim sistemi denge kaybı yaşayarak , kişi ,sürekli kendini kabızlık ve ishal rahatsızlığının içinde bulur.

– Tansiyon bozukluklarında artış gözlemlenir. Postüre rahatsızlığı ile hipotansiyon yükselir. Nabızda düşüklük, ve aniden meydana gelen kalp krizi riskleri artar.

– Sağlıksız beslenme sonrası vücut, en gerekli vitaminlerden doğal olarak mahrum kalır. Bu nedenle deride çatlamalar, yaralar, saçta dökülmeler ve aşırı kansızlık durumları ortaya çıkar. Hızlı diyet olarak tanımlanan şok diyet ,sağlıklı zayıflamaya yol açmaz. Hatta bu sağlıkta ters teper ve ciddi risklere zemin hazırlar.

Endokrin sistemi bir diğer tanımlaması ile hormon bozuklukları hızlıca gelişir. Bu nedenle kan şekerinde düşmeler gözlemlenir.
Sağlıklı kilo kontrolü için sağlam adımlar atmanızda fayda bulunmaktadır. Bazı alışkanlıklarınızı düzelterek bu durumu daha sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz. İdeal kiloya daha planlı hareket ederek, kavuşmanız mümkündür.

-Yemek yeme alışkanlığınızı değiştiriniz.

-Çok hızlı yemek yeme alışkanlıklarınız var ise bunu daha yavaş çiğneyerek uygulayınız. Lokmaların iyi bir şekilde çiğnenmesi ,iyi bir sindirim kanalı için önemlidir.

 

Sürekli aynı yöntem ile diyet takviyesinde bulunmayınız. Sürekli salata yemek, haşlanmış yağsız patates yemek ,sadece salatalık tüketmek ya da sadece limon yemek doğru değildir. Aslında yapacağınız basit ve etkili bir yöntem bulunmaktadır. Her şeyden mümkün oldukça az tüketiniz.

-Vitaminli olan her sebze ve meyveden planlı bir şekilde alınız. Yemeklerden hemen sonra meyve yeme alışkanlığı ve uyuma alışkanlığını bırakınız. Yemeklerin hemen üstüne yamak zararlıdır. Üstelik dengesiz kilo yapar.

-Su ihtiyacını sağlıklı koşullarda tüketiniz. Size zarar veren gıdalardan mümkün oldukça uzak durun. ve spor yapma alışkanlığı edinin. Böylece yaptığınız diyet, alıştıra alıştıra olacak ,daha bilinçli bir şekilde fazla kilolarınızdan arınacaksınız. Sağlıklı günleriniz daim olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*