Bacaklarda Şiddetli Kaşıntı Sonrası Morarma Neden Olur ?

BACAKLARDA KAŞINTI MORARMA

Her insan sağlıklı ve uzun yaşamak herkes ister. Fakat bazı iç sağlık sorunları hayati kaygılarımızı artırabilir. Özellikle hastalıklar genç ve orta yaşlarda hızlı ilerliyorsa bu daha da korkutucu olur. Yaşın geçmesi ile başlayan hastalıklar beklenilebilir bir olgudur. Fakat dinç ve gençlik zamanlarında sağlığınızdan endişeler duyuyor ve bu belirtileri ciddi bir şekilde yaşıyorsanız bunun altında bilmediğiniz gizli bir hastalık söz konusu olabilir. Erken müdahale bu tür durumların önüne perde çekebilmesi için dezavantajdır. Hatta erken konulan teşhislerde tedaviler hızlı cevap veriyor hastanın iyileşme süreci daha hızlı artıyor. Kaşıntı ve alerjiler vücudumuzun çeşitli bölgelerinde nüksedebilir

Bacaklarda Kaşıntı Nasıl Başlar ?

Bacak kaşıntıları en çok gece uyumaya yakın zamanlarda başlar ve uyku bu şekilde bölünerek kişiyi son derece rahatsız eder.Cilt ve deri hastalıklarının en büyük belirtisi deri üzerinde yoğunlaşan görünmeyen amip ve benzeri küçük canlıların gezinmesidir. Bunlar deri böcekleri olarak bilinir ve tek hücrelidirler. Sürekli bakteri üreterek kanın içine kadar girerler. Böylece kaşıntı arttıkça virüs gizli bir şekilde derinin içindeki damarlardan kana kadar karışarak kanın kirlenmesine neden olur. Bu süreçte kaşıntılar şiddetle devam eder. Kaşıntı vücudun hastalıklara karşı gösterdiği bir belirtidir.

Sağlık sorunları her an ortaya çıkabilir.Vücutta kaşıntı ve morarma olduğunda insanlar ister istemez telaşa kapılır. İnsanların aslında yaşamları bir pamuk ipliğine bağlıdır. Bacaklarda ve kollarda sıklıkla meydana gelen ciddi kaşıntılar ve hemen ardından ortaya çıkan morarmalar, varis ve damar çatlaklıkları hastalığın seyrini belli eder. Ciddi anlamda bir damar tıkanıklığı söz konusu olabilir.

Bacaklarda Kaşınmalar Devam Ederse Cilt Nelerle Karşılaşır ?

BACAKLARDA KAŞINTI MORARMA

Ciltte meydana gelen bu kaşıntılar her türlü nedene bağlı gelişebilir.Yoğun ilaç kullanımı,strese bağlı durumlar ,sigara ve alkolün fazla tüketilmesi,bazı besinlere karşı fazla duyarlılık,meyve ve sebzelerin iyice yıkanmadan yenilmesi, yemek sonrası gelişen alerjilerde ve bağırsak hastalıkları,deride çarpmalara bağlı gelişen yara ve morluklar,yaranın oluşması ile beraber gelişen bakterilerin deri üzerinde çoğalması ve kanserli hücrelerin yaygınlaşması ile bu şiddetli kaşıntılar meydana gelebilir.

Kanser,lösemi,lenfoma,diyabete bağlı şeker hastalıkları, behçet hastalığı,damar tıkanıklığı hastalığı ve iç hastalıklar ,uyuz ,hepatit hastalıkları kaşınmanın seyrini arttırır. Vücut bu belirtileri önce deriye atar. Ve bu sayede kişi hastalığının farkında olur. Hatta kronik karaciğer ve böbrek hastalarının anlaşılması da çeşitli morluklara dayanmaktadır. Morluğun şekli,büyüklüğü,çeşidi araştırılmalı , iç hastalığınıza bağlı durumlar sorgulanmalıdır. Bunun için kan ve idrar örneklerinin doktor tarafından alınarak çeşitli biyopsi ve incelemeleri sağlanmalıdır.

Bacaklarda Kaşıntı Neden Olur ?

Vücudun en kuru bölgeleri olarak tanımlanan bacaklarda kaşıntı ve alerjilerin oluşması sık görülebilir. Özellikle tercih edilen giyim seçeneklerinde,naylon ve lastikli kumaşlarda cilt hemen etkilenir ve kaşıntıların oluşumunu hızlandırır. Bazı insanların vücudu çok hassastır. Özellikle bacak bölgesinin kuruluğunda istenmeyen pullanmaların oluşumuna zemin hazırlayabilir. Genelde orta yaşlı kişilerde ,doğum ve menopoz sonrasında bu kuruluğun daha fazla meydana geldiği söylenmektedir.

Kişisel bakımın yetersizliğinde cilt tahriş olabilir, pullanma,dökülme ve kaşıntılar yaygınlaşabilir. Bununla beraber eğer altta yatan bir iç hastalık söz konusu ise, bundan ilk olarak deri etkilenecek ve kaşınmalar ile kendini belli edecektir. Bu tür sorunların neden olduğunu anlayabilmek için yapılması gereken ilk etken dermatoloji uzmanına görünmektir. Uzman tarafından sağlanan alerji testleri ve kan tahlilleri hastalığın tanısını koymaya yetecektir.

Egzamaya bağlı gelişen deri hastalıklarda da kaşıntılar sıklıkla meydana gelir. Sedefin artması, ürtikerin oluşması, çeşitli mantarların deri üzerinde çoğalması, ağda ve jilet bakımı sonrası meydana gelen kıl dönmeleri, enfeksiyon hastalıkları, karaciğere bağlı gelişen hastalıkların seyrinde ,kortizon ilaçlarının kullanımında kaşıntı oluşabilir.Bu durumda alınacak önlem hastalığın gidişatını belirleyecektir. Doktor tarafından sağlanan tedavi ve ilaç takviyesi yöntemi ile hasta eski sağlığına kısa sürede kavuşacaktır. Gerekli talimatları izlemek gerekir.

Kaşıntıdan Sonra Morarma Neden Olur ?

Kaşıntıdan sonra olması çeşitli yaralara bağlı gelişebilir. Mantarlı enfeksiyonların gelişmesi ve yayılmasından sonra bacaklarda istenmeyen kaşıntılar çoğalır ve bu kaşıntılar sonrası kızarmalar ortaya çıkar. Sürekli kaşınan bölge yıpranarak kanamaya başlar. Bazı kişilerde kaşıntı sonrası deride morarmalar gözlemlenir. Bu morarmalar cildin çok zayıf bir deriye sahip olmasından ya da hiç bilinmeyen bir hastalığın yan etkisi olabilir. Bundan emin olmak için dermatoloji uzmanından destek almak çok önemlidir.

Cilt uzmanları ciltten mi yoksa başka bir hastalıktan mı bu sorunların oluşup oluşmadığını size en doğru bilgilerle sunmaya devam edeceklerdir. Gerekli tetkikler ve incelemeler sonrası hastalığın nedeni doktor tarafından belirlenecek ve gereki tanı hastaya konulacaktır.Peki,bacaklarda kaşıntı ve morarma neden olur ? çalışma hayatını olumsuz etkiler mi? 

Çalışan kişilerde sıklıkla meydana gelen bacak uyuşmaları, karıncalanmalar ve istenmeyen kaşıntılar, kan dolaşımının yetersizliğinden ileri gelir. 8 Saat masa başında oturan kişilerin gün içinde sağladığı aktiflik az olduğundan istenmeyen hareketsizlikler nüksedecek hatta kişi bu hareketsizlikten etkilenerek bacaklarında uyuşmalar fark edecektir. Kan dolaşımı için hareket çok önemlidir. Her ne kadar çalışsanız bile ara ara yürümek hareket etmek , sağlık açısından son derece önemlidir.Yürüyüş ve su içme alışkanlığının edinilmesi tavsiye edilir.

Diyabete bağlı hastalıkların seyrinde de kaşıntılar meydana gelebilir. Şeker hastalığı en büyük kaşıntı nedenleri arasında yer alır. Karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, akciğer hastalıkları,kortizon hastalıkları bacaklarda ,kollarda ödem ve morarmaların oluşmasında kaşıntıların çoğalmasına neden olabilir.

Bacaklarda morarma ve kaşıntı, kan hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları, besin alerjileri, boya alerjileri, giyim ve kıyafet alerjileri kaşıntıya yol açabilir. Gerekli temizliğin sağlanamaması ,vücudun kirli olması ve çabuk yağlanması, bacaklarda ,kollarda,sırt bölgesinde ve saç diplerinde ciddi kaşıntılara yol açabilir. Kaşıntının gerçek nedenini öğrenmeniz için uzman bir hekimden destek almanız tavsiye edilir.

Bacaklarda Kaşıntıya ve Morarmaya Yol Açan Nedenler

Vücutta kaşıntılar istem dışı faktörlere bağlı gelişir ve son derece rahatsızlık hissini uyandırır. Bacaklarda,kollarda hatta vücudun çeşitli bölgelerinden meydana gelen nedensiz oluşan morarmalar ve kaşınmalar vücudun aslında size vermiş olduğu bir hastalık sinyali olabilmektedir. Bu sinyalin hastalık aşamasında ne kadar ciddi boyutlara ulaşacağını kestirmeniz zordur. Siz sadece basit bir sivrisinek ısırığından yada yediğiniz bir besinden cildinizin şiddetli bir şekilde kaşındığı’na şahit olur ve bu durumu fazla önemsemezsiniz. Durum hiçte görüldüğü kadar masum gelişmeyebilir. Özellikle, hiç bir neden yokken bacaklarda kollarda kaşıntı ve morarmalar gerçekleşiyorsa sizi bekleyen bir hastalık yakın zamanda ses verebilir. Bu sesin fazla uzaktan duymak yerine cildiniz neye işaret ediyor cümlesine odaklanmanız gerekir. Böylece daha başarılı sonuçlar alır,erken önlem alarak risk oluşturan alt hastalıkların önüne geçmiş olursunuz.

Bacaklarda kaşıntıya ve morarmaya yol açan nedenler tarif edilemez. Bir çarpma sonrası morarma aniden gelişebilir. Moraran ve yara olan yerlerde kaşıntılar hızla gelişebilir. Derialtı kanamaların ortalama 1 cm den büyük ise ekimoz yani morarma hızla gelişebilir. Yaşanan travmalar sonrası morarma koyu rengi alabilir ve yara oluşan yerde ciddi ağrılar hissedilebilir. Travma ne olursa olsun bunun ciddiye alınması oldukça önem taşımaktadır. Basite aldığınız bir düşme sonrası yaşanan deri altı kanamaları morarma olarak ortaya çıkabilir. Ciddi ve kalıtsal bir hastalığa dönüşmemesi için hastanın gerekli önlemleri alması şarttır. Özellikle çarpma sonrası oluşan hasarın büyüklüğünü kontrol ediniz. Eğer çarpma olmamış ise ve morarma gerçekleşiyorsa iç hastalık söz konusu olabilir. Karaciğer yetmezliği,böbrek hastalıkları,akciğer ve diğer kortizon içeren hastalıklar ödem ve şişliklerle beraber vücutta belirti olarak morarma gösterebilir. Kanın temiz olmaması çeşitli kaşıntı ve cilt hastalıklarına yol açar. Her türlü kan hastalığı morarma ve kaşıntı oranını arttırabilir.

Kanda meydana gelen pıhtılaşma bozukluğu morarmanın seyrini arttırabilir. Bazı kullanılan ilaçlar ciltte yara ve morarmaların meydana gelmesine zemin hazırlar. Kanser hastalıklarında en çok meydana gelen aniden morarmalar özellikle kol ve bacaklarda morarmanın fazlalaşması kanser habercisiolabilmektedir. Diğer faktörler,hassas ciltlerde güneş ışınları ve deniz suyu alerjileri morarmalara neden olur. Bazı bilmediğiniz kremler ciltte yan etki oluşturabilir. Yaşa bağlı nedenlerden morarmalar ve kaşıntılar oluşabilir.

Metabolizmanın yavaşlamasında hormon bozukluklarında,tiroid hastalıklarında ve diyabete bağlı hastalıklarda morarma gerçekleşebilir. Özellikle stres kaynaklı morarmalar ve ciltte istenmeyen kaşıntılar deri hastalıklarına yol açmaktadır. Stres sonrası gelişen egzama ,gül hastalığı ve mantar hastalıkları ciltte en sık ortaya çıkan deri hastalıklarıdır. Stresli bir yaşam cildin,vücudun bütün dengesini bozar. Ayrıca yapılan sporlarda aşırı abartıya kaçma, yanlış egzersiz ve zamansız ani hareketler kas zedelenmelerine yol açar.

Dizdeki kaslarda yırtılma ve zedelenme diz morarmaları’na yol açar. Düşme,koşma ,çarpma ,sert hamle, oyun oynarken tutarsızca davranışlarda bulunarak vücuda fazla yüklenme ciltte ve diğer organlarda morarmaya neden olur. Hasar sonrası vücut çok değişik belirtiler yaşayabilir. İşte bunlardan biri bacaklarda morarma ve kaşıntılardır. Diğer nedenler ise altta yatan bir hastalığın sinyali olabilmektedir.

Bacaklarda Morarma Hangi Hastalıkların Habercisidir ?

İnsanı hayata bağlayan sağlığıdır. Bu nedenle sağlığını kaybeden bir kişi yaşama sevincini de yitirir. Hayatımızı altüst eden sağlık sorunları ile baş etmek mümkündür. Bunun için erken önlem ve tedavi olmak gerekir. Bu şekilde hastalığın ilerlemesini de engellemiş oluruz.

  • Vücutta gözlemlenen bazı değişimler,deride aniden meydana gelen morarmalar, yaralar ve bunun gelişen kaşıntılar aklımızı karıştırabilir ve kötü bir hastalığın oluşup oluşmadığını bizlere sorgulatabilir. Bu durumlarda korkmak yerine bunun nedeni öğrenmek bu morarmalara neden olan sebepleri analiz etmemiz gerekir. Bunu tek başımıza değil, bir uzman hekim desteği ile anlayabiliriz. Özellikle sık yaşanan morarmalar’da eğer bir düşme sonucu oluşmamış ise bu durumda aklımıza gelen tek soru bu morarmaların vücutta neden yaygınlaştığı sorusudur. Eğer, bir travmaya bağlı morarma oluşmuş ise bunu normal olarak kabul ederiz.
  • Düşmeler ve yaralanmalar sonucu alınan darbe sonrası deri üzerinde morarmaların oluşması normal sayılmaktadır. Çünkü, deri baskı ve şiddetin etkisi ile hasara uğramıştır. Eğer düşme söz konusu değil ise ve morarmalar bacağın her tarafında kaşıntı sonrası ya da kaşınmadan oluşmuş ise, bir kan hastalığının habercisi olabilir. Akla ilk gelen kanser olup olunmadığıdır.
  • Trombosit düşüklüğü ile meydana gelen lösemi hastalıklarında da morarmalar vücudun çeşitli yerlerinde nüksedebilir.Kendiliğinden oluşan dizde morarmalar kandaki pıhtılaşma sorunları ile ilgilidir.
  • Oyun çağı çocuklarda trombosit hücrelerin azlığı, bu sorunu ortaya çıkartabilir. Anne ve babaların çocuklarında herhangi bir kan hastalığı olup olmadığını anlayabilmesi için çocuklarda gözlemlenen olağandışı morarmaları dikkate almaları gerekir. Bu bir kanser ya da lösemi sinyali olabilir. Aniden nükseden morarma türüne ekimoz denir.

Morarmalar, immun trombositopenik purpura (ITP), eksikliği ile meydana gelen bir hastalık belirtisidir. Genelde en sık 0-2 ve 12 yaş arası çocuklarda görüldüğü söylenmektedir. Yetişkinlerde de bu durum biraz daha gelişmiş şeklidir. Morarmanın şiddeti orantıdan fazla ise hastalık tanısı konulabilir.Birde morarmalar’da uzun süre duran morluklar geçmiyor ise ve en çok bacak bölgelerinde kendini belli ediyorsa detaylı kan testi incelemeye alınır.

Dizde morarmalar ve bacaklarda koyu çürük şeklini alan morarmalar masum değildir. Eğer bu morarma içten içe koyulaşmaya kadar dönmüş ise bir hastalığın nedeni ile vücut deride direncini kaybetmiş demektir. Hemofililer, trombositler ve vücutta gözlemlenen işlev bozuklukları morarma bulgusu için yeterli kanıttır.Vücuda hızlıca yayılması ve sinsice büyümesi riski arttırır.

Vücutta kaşıntı ve morarma nedenleri değişkendir.Bacaklardaki morarmalar kanser habercisi olabilir. Bunun için morarmaları basite almamanız ve bunu sadece deri alerjilerine bağlı olduğunu düşünmemeniz gerekir. Her morarma alerji olarak düşünülmemelidir. Bir kan hastalığı başlangıcı olabilir. Ciddiye almakta fayda bulunmaktadır.

Kaşıntı da artan hastalıklar baş edilemez bir şekilde yaygınlaşıyor ve sadece bacaklarda değil vücudun genelini ele alıyorsa bu bir alerji türü olabilir.Nelere alerjinizin olup olmadığını kendinize sormalısınız. Bacaklarda çok fazla görülen morarmalar ayrıca kanser habercisi olabilmektedir.Fakat her morarma, kanser hastalığı anlamına gelmez. Bunun için detaylı test yaptırmalı,önce dahiliye uzmanına gitmelisiniz. Doktor deriye bağlı bir hastalık ise sizi dermatoloji uzmanına yönlendirecektir. Bacaklarda kaşıntılar yaz ayalarında artar. Bu mevsim değişikliğine bağlı gelişmelere yol açar. Denize girdiğinizde güneş kremi kullanmadan deniz suyu cildi tahriş edebilir.

Yediğiniz bazı yiyeceklerde alerjiler nedeni ile kaşınmalar meydana gelebilir. Kısacası her kaşıntı sizi korkutmasın bu eğer çok sık oluyorsa ve vücuda inanılmaz zaralar veriyor morarmalara yol açıyorsa bu tehlikeli bir hastalık sinyali olabilir bunun için uzman bir hekime görünerek  erken önlem alın. Doğru teşhis ve erken tedavi ile kısa sürede bu sorunların üstesinden geleceğinize inanıyoruz.

Bacaklarda Kaşıntı Geçmiyorsa Bu Neye İşarettir?


Yaz kış geçmeyen bir deri kaşıntınız varsa ve bu en sık bacak bölgesinde oluşuyor ve sonradan morarmaya dönüşüyorsa bazı organlarda ki hasarlar hatta kanser hastalıklarının başlaması bacaklarda ve kollarda kaşıntıya yol açabilir. Kanser hastalıkları herkesin korktuğu bir sinsi hastalıktır. Ama bu hastalıklar vücuda sinsice yerleşerek bazı organların zarar görmesine neden oluyor. Organlardan biri bile zarara uğradığı vakit, bütün dengeler değişebiliyor. Kaşıntının vücutta yayılması hastalıkların aslında en erken habercisidir. Fakat kaşınmak her şeyde gerçekleştiğinden bunu ciddi bir hastalığa bağlamak doğru olmaz. Özellikle risk grubunu içinde yer alan çocuklar ve yaşlılarda geçmeyen kaşıntılar erken bir işaret olabilir. Bunun zamanında fark edilmesi hastalığın ilerlemesi açısından önemlidir. İlerleyen hastalıklar ile sonradan mücadele etmek ve tedaviye hemen cevap bulmak zorlaşabilir. Hatta bazı geç kalınmışlık durumlarında tedavi olumsuz sonuçlar doğurabilir.Deri hastalıklarına bağlı bir kaşıntınız var ise korkulacak bir durum söz konusu değildir. Bazı insanları derisi incedir ve en küçük besine karşı alerji gösterir.

Derinin pigmentlerine göre güçlü deri tabakası ve zayıf deri tabakası enfeksiyonun hemen gerçekleşmesi için yeterli bir nedendir. Bazı renk farklılığında cilt ışığa,besine daha duyarlı olabiliyor. Bu da alerji türü kaşıntıların gelişmesine yol açıyor. Bu tür deri kaşıntılarında ilaç kullanımı da yan etki yarattığından beklenebilir bir durum olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı kimyasal maddeler,deterjan ve duş jelleri,sabunlar cilde uygun olmayabiliyor. Cilt bunlara alışkın olmadığından deri kaşıntılarına yol açabiliyor. Bunun dışında besinlere karşı alerjiler kaşıntıların en büyük nedeni size iyi gelmeyen besinleri yemeyi sürdürdüğünüz sürece yıllarca bu tür geçmeyen bacak ,kol ,el hatta ayak parmaklarına kadar kaşıntıların içinde yer alabilirsiniz.

  • Saçın yapısında da sabun,boya, ve şampuan değişikliğinde zarar görmesi nedeni ile sık sık kaşınması doğal bir durumdur. Bu duru mile baş edemediğinizi düşünemediğiniz zaman bir dermatoloji uzmanı ile görüşmenizde fayda olacaktır. Her kaşıntı bir hastalığın sinyali olmayabilir. Fakat bununla gelişen bir morarma varsa bunun nedeni mutlaka araştırılmalıdır. Bazen morarmalar darbe ve düşme anında da oluşabilir. Bunun hiç bir neden bağlı olmadan morarmanın gelişmesi risk teşkil eder.  Çeşitli kanser taramaları hasta üzerinde gerçekleştirilebilir. Sağlıklı günler dileği ile.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın