Akraba Evliliklerinde Sağlıklı Çocuklar Doğar mı ?

Akraba Evliliklerinde Sağlıklı Çocuklar Doğar mı ?

Evlilik müessesi basite alınacak bir durum değildir. Hayatınızı birleştireceğiniz kişinin sonraki hayatınızda size nasıl bir yaşam sunacağını tam olarak bilemezsiniz. Fakat iyi bir analiz ve tanıma sonrası doğru bir karar vermeniz evliliğinizin temelini güçlendirir ve sizi evlilik hayatında mutlu günler bekler. İyi bir seçim sağlıklı bir aile kavramı demektir. İlerde dünya’ya getireceğiniz çocuklarda bu sağlıklı düşünceler ile yeşerecek ve güzel bir aile sıcaklığı ile gelişimlerini sürdüreceklerdir.

Evliliğin çeşitleri vardır. Bazıları sadece mantık üzerine evlilik yapar. Bazıları ise aşk evliliği yapar. Karşılıklı sevgi ve saygı olduğu sürece evlilik kararı yanlış değildir. Fakat akraba evliliklerinde kan bağı yakınlığı çocuk açısından riskli olabilir. Her ne kadar sağlıklı doğumlarda olsa risk payı vardır ve kan bağı ciddi sorunlara yol açabilir. Bu çocuğun gözlerine,dişlerine ,kulaklarına,gelişimine hatta beynine ve diğer hastalıklara vurabilir.

Çocukların dünyaya özürlü olarak gelmesinin en büyük sebebi akraba evliliklerin çoğalmasıdır.Akraba evliliklerinde kan uyuşmazlığı ve evliliğe sorun olacak bir engel yok ise belli test ve incelemeler sonrası çocuk sahibi olunabilir. Yabancıların birbiri ile evlenmesinde bu tür sorunların az olduğunu görmekteyiz. Fakat bu 100 yabancının 2’sinde de özürlü çocuk dünya’ya gelebilir. Bunun nedenleri doğumsal etkenler ve hastalıklardır.

 

 

Herkesin en çok merak ettiği konu akraba evliliklerinde sağlıklı çocuklar doğar ?  sorusudur. Her ne kadar sağlıklı çocuk doğsa bile bu riski düşünmek gerekir. İyi bir tedavi ve kontroller sonrası bu planı gerçekleştirmelisiniz.Çocuklar yakınlarının hastalıklarından daha çabuk etkilenirler ve genetik hastalıkları bebek daha çabuk taşır. Örneğin ; bir anne adayında sinirsel hastalıklar geçmişine dayalı ise çocuğun bunu taşıması yüksektir. Migren, Epilepsi, Sara, Behçet Hastalığı Kortizon, Diğer altta yatan hastalıklar ve genetik bağlar çocuklarda da gelişebilir. Her çocuk bunu taşımaz. Kimileri çok sağlıklı olur. Fakat risk her zaman vardır.

Evlilik aşamasına geldiğinizde yakın akrabalarınıza ilgi duymanız ve bu ilgi evliliğe kadar gitmesi doğru değildir. Mümkün oldukça akraba evliliklerinden uzak durmanız gerekir. İlk 2 çocuk sağlıklı dünya’ya gelse bile 3.sünün sağlıklı olacağının garantisi yoktur. Bu mucizevi bir olgudur. Sağlıklı çocuklarınız olsun istiyorsanız önce dua etmeli daha sonra gerekli kan örneklerinizi karı koca vererek bebeğe hazır olup olmadığınızı öğrenmelisiniz.

Çoğu akraba evliliklerinde çocuklar sağlıklı doğar,büyür gelişir ama risk azda olsa vardır. Bunu düşünerek hareket etmek daha sağlıklı çocukların doğmasına vesile olur. Allah herkesin gönlüne göre bir evlat nasip etsin.Sağlıklı günleriniz daim olsun.

Sevgili Bilgistili okuyucularımıza ;

Öncelikle hoş geldiniz. Sitemizde geçen her yazı,görsel metin sitemize aittir. Yazılarımız özgün ve akıcı bir dille anlatılmıştır. Burada verilen emeğe saygı duyulmasını,yazılarımızı sonun kadar bitirerek okumanızı temenni ediyoruz. Yakın çevrenizdekilere,sosyal medya hesaplarında sitemizden bahsederseniz mutlu oluruz. Dileriz hep kalıcılığınızı sürdürürsünüz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın